Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 14 września 2016 r., sygn. akt I SA/Po 733/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Katarzyna Nikodem przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 14 września 2016r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi XA na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w[...] z dnia [...] lutego 2015r., nr [...] w przedmiocie pozostawienia podania bez rozpatrzenia

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...]marca 2015 r., skarżąca wniosła do tutejszego Sądu skargę na wymienione w rubrum niniejszego orzeczenia postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w [...]. Po rozpoznaniu zawartego w skardze wniosku o przyznanie prawa pomocy referendarz sądowy tutejszego Sądu zarządzeniem z dnia 06 lipca 2015 r. pozostawił wniosek bez rozpoznania. Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia [...]sierpnia 2015 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie[...]zł. W terminie otwartym do opłacenia skargi wniesiono zażalenie na zarządzenie wzywające do uiszczenia wpisu, które odrzucono postanowieniem tutejszego Sądu z dnia 26 października 2015 r., sygn. akt I SA/Po 733/15. Pismem z dnia [...]listopada 2015 r., skarżąca wniosła zażalenie na wskazane powyżej postanowienie z dnia 26 października 2015 r. Postanowieniem tutejszego Sądu z dnia 10 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Po 733/15 odrzucono zażalenie skarżącej z dnia 11 listopada 2015 r. Pismem z dnia 08 marca 2016 r., skarżąca wniosła zażalenie na wskazane powyżej postanowienie z dnia 10 lutego 2016 r. Zażalenie z dnia 08 marca 2016 r. odrzucono postanowieniem tutejszego Sądu z dnia 22 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Po 733/15.

Wskazane ostatnio postanowienie z uwagi na niewniesienie zażalenia jest prawomocne począwszy od 15 lipca 2016 r. Z uwagi na powyższe w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 22 lipca 2016 r., wezwano skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 19 sierpnia 2015 r. wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi. Omawiane wezwanie doręczono skarżącej w dniu 11 sierpnia 2016 r., (k. 98 akt sądowych). Powyższe oznacza, że 7-dniowy termin na opłacenie skargi upływał z dniem 18 sierpnia 2016 r. Jak wynika przy tym ze znajdującej się w aktach (k. 100 akt sądowych) informacji Oddziału Finansowo-Budżetowego tutejszego Sądu, skarżąca pomimo kierowanych do niej wezwań nie uiściła należnego od skargi wpisu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje

Warunkiem skutecznego wniesienia skargi jest uiszczenie wpisu sądowego. Zgodnie bowiem z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.– dalej w skrócie "p.p.s.a.") sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Natomiast stosownie do art. 220 § 3 powołanej ustawy skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

W niniejszej sprawie zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 22 lipca 2016 r. wezwano skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 19 sierpnia 2015 r. wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi. Co przy tym istotne, zarządzenie z dnia 22 lipca 2016 r. zostało wydane po prawomocnym zakończeniu postępowania w przedmiocie rozpoznania zażalenia na wskazane powyżej zarządzenie z dnia 19 sierpnia 2015r. Wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi doręczono pełnomocnikowi skarżącej dnia 11 sierpnia 2016 r. (k. 98 akt sądowych), co oznacza, że 7-dniowy termin na uiszczenie wpisu od skargi upływał z dniem 18 sierpnia 2016 r. W terminie otwartym do uiszczenia wpisu sądowego nie opłacono skargi, co obliguje Sąd do jej odrzucenia.

W tym stanie rzeczy, Sąd na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 58 § 3 i art. 16 § 2 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 22 czerwca 2016 r., dokument z 10 lutego 2016 r., dokument z 26 października 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.