Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 16 stycznia 2018 r., sygn. akt I SA/Po 743/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Waldemar Inerowicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 16 stycznia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi X. Sp. z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., nr [...], [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do maja 2014 r.

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę,
  2. 2. zarządzić zwrot od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu na rzecz strony skarżącej kwotę [...]zł (słownie: [...] złotych) tytułem uiszczonego w części wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Skarżąca spółka, reprezentowana przez pełnomocnika, pismem z dnia 11 maja 2017 r., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na wskazaną w rubrum niniejszego orzeczenia decyzję Dyrektora Izby Skarbowej.

Po prawomocnym zakończeniu postępowania zainicjowanego wnioskiem spółki o przyznanie prawa pomocy, Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I WSA w Poznaniu z dnia 31 października 2017 r. skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...]zł, w kasie Sądu albo na rachunek bankowy Sądu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Odpis powyższego zarządzenia został skutecznie doręczony skarżącej w dniu 10 listopada 2017 r. (druk zpo, k. 122 akt sąd.).

W terminie otwartym do uiszczenia wpisu spółka wpłaciła na konto Sądu kwotę [...]zł.

Wobec błędnego wskazania numeru zaskarżonej decyzji w zarządzeniu o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi z dnia 31 października 2017 r. oraz w związku z wpłatą w kwocie [...]zł, zaliczona jako uiszczony w części wpis od skargi, mocą zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I z dnia 29 listopada 2017 r. skarżąca została wezwana do uzupełnienia brakującej kwoty wpisu, tj. o wpłatę [...] zł.

Odpis powyższego zarządzenia został skutecznie doręczony skarżącej w dniu 14 grudnia 2017 r. (druk zpo, k. 127 akt sąd.). Wyznaczony w nim termin do uzupełnienia braku fiskalnego skargi upłynął bezskutecznie z dniem 21 grudnia 2017 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm. - dalej w skrócie: "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji (m.in. od skargi) pobiera się opłatę sądową w postaci wpisu stosunkowego lub stałego. Natomiast stosownie do art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek skargi, od której nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego skargę, aby, pod rygorem odrzucenia skargi przez sąd, uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Powyższa regulacja stanowi, że opłacenie pisma (w niniejszej sprawie skargi) w terminie i w kwocie wskazanej przez sąd stanowi istotny jej element, którego brak uniemożliwia nadanie pismu (skardze) dalszego biegu. Podkreślenia wymaga, że brak uiszczenia wpisu w pełnej wysokości jest równoznaczny w skutkach z nieuiszczeniem wpisu.

Z kolei, w myśl art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a., sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego (w rozpatrywanej sprawie skargi).

Z akt rozpoznawanej sprawy wynika jednoznacznie, że odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I zawierający wezwanie do uzupełniającego uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie [...]zł został skutecznie doręczony skarżącej w dniu 14 grudnia 2017 r. (druk zpo, k. 127 akt sąd.), a zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wymaganego wpisu upływał z dniem 21 grudnia 2017 r. W zakreślonym terminie skarga nie została opłacona w pełnej wysokości, co jednoznacznie potwierdza informacja Oddziału Finansowo-Budżetowego Sądu z dnia 8 stycznia 2018 r. (k. 129 akt sąd.). W związku z tym ziściła się przesłanka do odrzucenia wywiedzionej w niniejszej sprawie skargi.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 16 § 2 P.p.s.a., Sąd orzekł jak w punkcie 1 sentencji. O zwrocie stronie skarżącej kwoty [...]zł, uiszczonej tytułem wpłaty części wpisu, Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a. (punkt 2 sentencji).

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 października 2017 r., dokument z 6 września 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.