Uzasadnienie
J.P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargę na decyzję opisaną w sentencji. Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I z dnia 18 listopada 2015 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 100 zł, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Przesyłkę zawierającą wezwanie, zgodnie ze znajdującym się w aktach sprawy potwierdzeniem odbioru (k.12), doręczono skarżącemu 20 listopada 2015 r. Termin do jego wykonania (uiszczenia wpisu) upłynął 27 listopada 2015 r., a wpis w tym terminie nie został uiszczony.
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 - w skrócie P.p.s.a.), sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona opłata. Stosownie zaś do art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu.
W sprawie dodać należy, że skarżący w dniu 30 listopada 2015 r., a więc po terminie zakreślonym w zarządzeniu z dnia 18 listopada 2015 r. nadał w placówce operatora wyznaczonego wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. Wniosek o przyznanie prawa pomocy został rozpoznany i postanowieniem z dnia 7 grudnia 2015 r., sygn. I SA/Rz 1105/15 skarżący został zwolniony w całości od kosztów sądowych. Zwolnienie to, co należy podkreślić, z racji tego, że skarżący nie złożył wniosku o przyznanie prawa pomocy w terminie do uiszczenia wpisu od skargi, będzie działało na przyszłość, np. w sytuacji, gdy skarżący zdecydowałby się na wniesienie środka odwoławczego od postanowienia o odrzuceniu skargi podlegającego opłacie.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.