Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia [...] kwietnia 2019 r. sygn. akt I SA/Rz 113/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę M. K. (dalej: Skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie określenia straty z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2012 r.
Skarżąca, reprezentowana przez pełnomocnika – radcę prawnego, wniosła skargę kasacyjną od ww. wyroku wraz z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 28 czerwca 2019 r. sygn. akt I SPP/Rz 144/19 referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
W związku z powyższym zarządzeniem z dnia 11 lipca 2019 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 182 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.
Jak wynika z potwierdzenia odbioru pisma znajdującego się w aktach sprawy wezwanie zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 12 lipca 2019 r. Wyznaczony termin upłynął zatem w dniu 19 lipca 2019 r.
Pomimo upływu zakreślonego terminu do wykonania zobowiązania, wpis od skargi kasacyjnej nie został uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Skargę kasacyjną należało odrzucić.
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm., dalej: P.p.s.a.) Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W takim przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo do uiszczenia opłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, a w przypadku skargi, skargi kasacyjnej, zażalenia oraz skargi o wznowienie postępowania - pod rygorem ich odrzucenia (art. 220 § 3 P.p.s.a.).
W przedmiotowej sprawie zarządzeniem z dnia 11 lipca 2019 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 182 zł, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem jej odrzucenia. Pomimo skutecznego doręczenia ww. wezwania wpis nie został uiszczony.
Mając na uwadze powyższe, działając na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., orzeczono jak w sentencji.