Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 16 kwietnia 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 1211/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia WSA Grzegorz Panek przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 16 kwietnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w Wydziale I
Sprawa
sprawy ze skargi M.C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania - postanawia - odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 24 listopada 2014 r. M.C. (dalej: skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania.

W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I z dnia 22 grudnia 2014 r., skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwanie doręczono skarżącej w dniu 30 grudnia 2014 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, znajdującego się w aktach sprawy.

Pismem z dnia 5 stycznia 2015 r. skarżąca zwróciła się do tutejszego Sądu o przesłanie formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy.

W dniu 19 stycznia 2015 r. do Sądu wpłynął wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2015 r. referendarz sądowy odmówił przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie uznając, że skarżąca nie spełnia przesłanek przyznania prawa pomocy.

Na skutek sprzeciwu skarżącej, powyższe postanowienie straciło moc i sprawę rozpoznał Sąd, który postanowieniem z dnia [...] lutego 2015 r. oddalił wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy, stwierdzając brak przesłanek do zastosowania wobec skarżącej instytucji prawa pomocy, określonych w art. 246 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - zwanej dalej "p.p.s.a".

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 12 marca 2015 r. skarżąca została wezwana do wykonania zarządzenia z dnia 22 grudnia 2014 r. przez uiszczenie wpisu od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.

Przedmiotowe wezwanie zostało skarżącej skutecznie doręczone w dniu 20 marca 2015 r.

Wyznaczony termin do uiszczenia wpisu upłynął z dniem 27 marca 2015 r. Wpis nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje

Warunkiem skutecznego wniesienia skargi jest uiszczenie wpisu sądowego. Zgodnie bowiem z art. 230 § 1 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały.

Skarga jest zaś pismem wszczynającym postępowanie w myśl art. 230 § 2 p.p.s.a.

Brak wpisu uniemożliwia sądowi podjęcie jakiejkolwiek czynności. Zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a. sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z uwzględnieniem § 2, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W przypadku, gdy pismem jest skarga, pod rygorem jej odrzucenia – art. 220 § 3 p.p.s.a.

W niniejszej sprawie skarżąca, mimo prawidłowego wezwania do uiszczenia należnego wpisu oraz pouczeniu o konsekwencjach niedokonania tej czynności, nie uiścił wpisu sądowego.

W tym stanie rzeczy, Sąd na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 9 lutego 2015 r., dokument z 19 stycznia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.