Uzasadnienie
Pismem z dnia 24 listopada 2014 r. M.C. (dalej: skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału I z dnia 22 grudnia 2014 r., skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie doręczono skarżącej w dniu 30 grudnia 2014 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, znajdującego się w aktach sprawy.
Pismem z dnia 5 stycznia 2015 r. skarżąca zwróciła się do tutejszego Sądu o przesłanie formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy.
W dniu 19 stycznia 2015 r. do Sądu wpłynął wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2015 r. referendarz sądowy odmówił przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie uznając, że skarżąca nie spełnia przesłanek przyznania prawa pomocy.
Na skutek sprzeciwu skarżącej, powyższe postanowienie straciło moc i sprawę rozpoznał Sąd, który postanowieniem z dnia [...] lutego 2015 r. oddalił wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy, stwierdzając brak przesłanek do zastosowania wobec skarżącej instytucji prawa pomocy, określonych w art. 246 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - zwanej dalej "p.p.s.a".
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 12 marca 2015 r. skarżąca została wezwana do wykonania zarządzenia z dnia 22 grudnia 2014 r. przez uiszczenie wpisu od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Przedmiotowe wezwanie zostało skarżącej skutecznie doręczone w dniu 20 marca 2015 r.
Wyznaczony termin do uiszczenia wpisu upłynął z dniem 27 marca 2015 r. Wpis nie został uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Warunkiem skutecznego wniesienia skargi jest uiszczenie wpisu sądowego. Zgodnie bowiem z art. 230 § 1 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Skarga jest zaś pismem wszczynającym postępowanie w myśl art. 230 § 2 p.p.s.a.
Brak wpisu uniemożliwia sądowi podjęcie jakiejkolwiek czynności. Zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a. sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z uwzględnieniem § 2, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W przypadku, gdy pismem jest skarga, pod rygorem jej odrzucenia – art. 220 § 3 p.p.s.a.
W niniejszej sprawie skarżąca, mimo prawidłowego wezwania do uiszczenia należnego wpisu oraz pouczeniu o konsekwencjach niedokonania tej czynności, nie uiścił wpisu sądowego.
W tym stanie rzeczy, Sąd na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.