Uzasadnienie
B. K. (dalej: Skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargę na decyzję Wójta Gminy. w przedmiocie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Postanowieniem z dnia 13 maja 2021 r. I SA/Rz 282/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił skargę.
Na powyższe postanowienie Skarżąca wniosła zażalenie.
Zarządzeniem z dnia 15 czerwca 2021 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia zażalenia.
Odpis zarządzenia doręczono Skarżącej (w formie elektronicznej) w dniu 19 czerwca 2021 r. Termin do uiszczenia wpisu upłynął z dniem 28 czerwca 2021 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje
Stosownie do art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm. – dalej: P.p.s.a.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2, 3 i 3a przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania (§ 1). Jeżeli pismo wniosła osoba zamieszkała lub mająca siedzibę za granicą, która nie ma w kraju przedstawiciela, przewodniczący wyznaczy termin do uiszczenia opłaty nie krótszy niż dwa miesiące (§ 2.). Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (§ 3.).
Stosownie do art. 178 w związku z art. 197 § 2 P.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W rozpoznawanej sprawie Skarżąca, prawidłowo wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia, w wyznaczonym przez Sąd siedmiodniowym terminie nie uiściła stosownego wpisu.
Mając powyższe na względzie, Sąd działając na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. oraz art. 220 § 1 i § 3 P.p.s.a. - orzekł, jak w sentencji.