Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 2 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/Rz 377/20

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Asesor WSA Jacek Boratyn przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 2 listopada 2020 r., w Rzeszowie, w Wydziale I, na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skarg J. S. na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia (...) lutego 2020 r., o numerach: (...), (...), (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za: styczeń, luty, marzec 2015 roku, w związku ze skargą kasacyjną skarżącego
Od orzeczenia
od wyroku z 27 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Rz 377/20, - postanawia – odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 27 sierpnia 2020 r., Sąd oddalił skargę J. S. na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z (...) sierpnia 2020 r. W dniu 1 września 2020 r. skarżący, działając poprzez swojego pełnomocnika, złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie go mu wraz z odpisem jego sentencji.

Odpis wyroku wraz jego uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżącego, w osobie doradcy podatkowego, 11 września 2020 r.

W dniu 19 października 2020 r. pełnomocnik skarżącego nadał w placówce pocztowej przesyłkę, zawierającą skargę kasacyjną od wyroku z 27 sierpnia 2020 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., zwanej dalej: P.p.s.a.) skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

W myśl zaś art. 80 § 1 P.p.s.a. terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego, z zastrzeżeniem § 2. Zgodnie z art. 80 § 2 P.p.s.a. jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

W niniejszej sprawie termin do wniesienia skargi kasacyjnej przez skarżącego upływał z dniem 12 października 2020 r., gdyż ostatni dzień trzydziestodniowego terminu (11 października 2020 r.) przypadał na niedzielę – dzień wolny od pracy.

Skarżący, działający za pośrednictwem zawodowego pełnomocnika wniósł skargę kasacyjną 19 października 2020 r, a więc z przekroczeniem ustawowego, trzydziestodniowego terminu do dokonania tej czynności. W tej sytuacji jego skarga kasacyjna, wniesiona z uchybieniem terminu, podlega odrzuceniu, zgodnie z art. 178 P.p.s.a., który stanowi, że wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Mając na uwadze powyższe Sąd, na podstawie art. 178 P.p.s.a., odrzucił skargę kasacyjną.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 sierpnia 2020 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.