Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 18 września 2008 r., sygn. akt I SA/Rz 484/08

Metryka

Sąd
Dnia 18 września 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia NSA Jacek Surmacz przewodniczący
Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska
Sędzia WSA Zbigniew Czarnik sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 18 września 2008 roku w Rzeszowie na rozprawie
Sprawa
sprawy ze skargi A.R. i A.R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] marca 2008 roku, nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok - postanawia - odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2008 roku, nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] grudnia 2007 roku, w sprawie określenia A. i A. R. zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok w wysokości 64.392,00 złotych.

Decyzja została doręczona A. i A. R. w dniu 11 marca 2008 roku, stosownie do rygorów przewidzianych w art. 144, 145 § 1, 148 § 1 oraz 152 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8 poz., 60 ze zm.) - zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 69 akt administracyjnych. W decyzji zawarto stosowne pouczenie o sposobie i terminie jej zaskarżenia.

W dniu 11 kwietnia 2008 roku A. i A. R. działając za pośrednictwem poczty zaskarżyli powołaną na wstępie decyzję. Na kopercie widnieje odcisk datownika pocztowej jednostki nadawczej z datą 11 kwietnia 2008 roku -koperta, k. 6a akt sądowych. Skarga nie zawiera wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2002 r. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) powoływanej dalej jako P.p.s.a., skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Decyzja została doręczona skarżącym w dniu 11 marca 2008 roku. Okoliczność ta jest bezsporna albowiem skarżący potwierdzili ją w skardze. Termin do jej wniesienia upływał zatem z końcem dnia 10 kwietnia 2008 roku. Nadanie skargi w Urzędzie Pocztowym, w dniu 11 kwietnia 2008 roku było więc spóźnione. Ogólnym skutkiem wniesienia skargi z uchybieniem terminu jest jej bezskuteczność - art. 85 P.p.s.a. Procesową tego konsekwencją jest natomiast odrzucenie skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. Uwzględniając wyłożone kwestie Sąd w oparciu o art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Z uwagi na niedopuszczalność skargi z przyczyn formalno-procesowych, Sąd nie rozstrzygał o zasadności zamieszczonego w niej wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 2 czerwca 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.