Uzasadnienie
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I z dnia 1 sierpnia 2011 r. Z. M. - pełnomocnik skarżącej A. W. - została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi, przy czym od tej skargi w dniu 1 sierpnia 2011 r. uiszczony został wpis w kwocie 100 zł. Odpis wyżej wymienionego zarządzenia został jej doręczony w dniu 3 sierpnia 2011 r. Termin do uiszczenia wpisu upłynął z dniem 10 sierpnia 2011 r.
Postanowieniem z dnia 29 sierpnia 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie działając na mocy art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - powoływanej dalej jako p.p.s.a. - odrzucił skargę A. W. stwierdzając, iż wpis od skargi nie został uiszczony w należytej wysokości w ustawowym terminie do jego uiszczenia.
W powyższym postanowieniu Sąd orzekł o zwrocie skarżącej kwoty 100 zł uiszczonej na poczet wpisu od skargi.
We wniosku z dnia 5 września 2011 r. pełnomocnik Z. M. wniosła o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi podnosząc, iż z uwagi na treść złożonej skargi i procedurę prawną naliczania podatku wniosek jest zasadny. Wskazała również, że uiściła w kasie sądu kwotę 400 zł tytułem uzupełnienia wpisu sądowego od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył co następuje
Wniosek o przywrócenie terminu nie zasługuje na uwzględnienie.
Zgodnie z przepisem art. 86 § 1 p.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. W myśl art. 87 § 1-2 p.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.
Przesłanką uzasadniającą przywrócenie terminu jest brak winy strony w uchybieniu terminu. Kryterium braku winy, jako przesłanki przywracającej termin do dokonania czynności w postępowaniu sądowym, wiąże się z obowiązkiem zachowania szczególnej staranności przy dokonywaniu tej czynności. O braku winy w uchybieniu terminu można mówić jedynie wtedy, gdy strona nie mogła usunąć przeszkody nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku.
W ocenie Sądu, okoliczności podane w przedmiotowym wniosku nie uzasadniają przywrócenia uchybionego terminu. Instytucja przywrócenia uchybionego terminu ma charakter wyjątkowy i może nastąpić jedynie wtedy, gdy strona w sposób przekonywujący zaprezentowaną argumentacją uprawdopodobni brak swojej winy. W niniejszej sprawie uzasadniając wniosek pełnomocnik skarżącej podała jedynie, iż uiściła wpis nie czekając na wezwanie sądu, a przywrócenie terminu jest zasadne z uwagi na treść złożonej skargi i procedurę prawną uiszczania podatku.
Zdaniem Sądu, podane okoliczności nie świadczą o braku winy w uchybieniu terminu do uiszczenia wpisu od skargi. Należy bowiem wskazać, że do niezawinionych przyczyn uchybienia terminu zalicza się - między innymi - okoliczności takie jak powódź, pożar, katastrofa, nagła choroba strony, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, która nie pozwala na wyręczenie się inną osobą; czyli takie okoliczności, które stanowią poważne przeszkody w dochowaniu terminu. Okoliczności takich nie stanowią nieznajomość prawa czy też niezrozumienie pouczenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu.
O zwrocie uiszczonej od skargi tytułem wpisu sądowego kwoty 400 zł Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ustawy p.p.s.a.
Mając na uwadze powyższe, Sąd na podstawie art.86 § 1 p.p.s.a orzekł jak w sentencji.