Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 18 marca 2015r., sygn. akt 579/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił skargę J. S. (dalej: skarżący) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2014r., nr [...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania podatkowego w sprawie umorzenia zaległości podatkowej w łącznym zobowiązaniu pieniężnym za 2009r. w wysokości 577,22 zł.
Na powyższe postanowienie skarżący w dniu 27 marca 2015r. wniósł skargę kasacyjną, sporządzoną przez siebie osobiście. Jednocześnie skarżący wniósł o zwolnienie od uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej oraz ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2015r. Starszego Referendarza sądowego zwolniono skarżącego od uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej oraz ustanowiono dla skarżącego adwokata. Okręgowa Rada Adwokacka w Rzeszowie wyznaczyła dla skarżącego adwokata, który sporządził i w dniu 12 czerwca 2015r. złożył skargę kasacyjną na postanowienie z dnia 18 marca 2015r. w przedmiocie odrzucenia skargi J. S. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje:
Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.) - dalej: P.p.s.a., od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej.
Stosownie do art. 177 § 1 P.p.s.a., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Na mocy art. 175 § 1 P.p.s.a., skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Wymóg ten nie obowiązuje jedynie, gdy skargę kasacyjną sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli skargę kasacyjną wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka (art. 175 § 2 P.p.s.a.). Skarga kasacyjna może być sporządzona przez: doradcę podatkowego - w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami, a w sprawach własności przemysłowej - przez rzecznika patentowego -(art. 175 § 3 P.p.s.a.).
Na podstawie art. 178 P.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W rozpoznawanej sprawie, doręczone skarżącemu postanowienie o odrzuceniu skargi, zawierało pouczenie o konieczności sporządzenia skargi kasacyjnej przez uprawniony podmiot wymieniony w art. 175 § 1-3 P.p.s.a. Mimo powyższego, skarżący wniósł sporządzoną osobiście skargę kasacyjną od przedmiotowego postanowienia. Z treści skargi kasacyjnej nie wynika natomiast, aby wnoszący ją był adwokatem lub radcą prawnym, jak też jedną z osób wymienionych w art. 175 § 2 i 3 P.p.s.a.
Z uwagi na powyższe, skarga kasacyjna sporządzona osobiście przez skarżącego podlega odrzuceniu, stosownie do powołanego art. 178 P.p.s.a., jako niedopuszczalna, tj. niespełniająca wymogu określonego w art. 175 § 1-3 P.p.s.a.
Natomiast skarga kasacyjna, sporządzona i złożona przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu, została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu, określonego w powołanym art. 177 § 1 P.p.s.a. Przedmiotowe postanowienie o odrzuceniu skargi zostało doręczone skarżącemu w dniu 20 marca 2015r. Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął zatem w dniu 20 kwietnia 2015r. (Ostatni dzień terminu do wniesienia skargi kasacyjnej przypadał na dzień ustawowo wolny od pracy - niedzielę dnia 19 kwietnia 2015r., ostatnim dniem do wniesienia skargi był więc następny dzień po dniu wolnym od pracy, tj. 20 kwietnia 2015r. – zgodnie z art. 83 § 2 P.p.s.a.).
Skarga kasacyjna wniesiona została w dniu 12 czerwca 2015r., a zatem z uchybieniem ustawowego terminu. Podkreślenia wymaga, że pełnomocnik nie wnosił o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. W tej sytuacji, skarga kasacyjna podlega odrzuceniu na mocy powołanego art. 178 P.p.s.a.
Mając na uwadze powyższe, Sąd na podstawie art. 178 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji.