Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowiez 5 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 873/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Skład
Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 5 lutego 2015r. w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi K.M. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w [...] z dnia [...] lipca 2014r., nr [...], w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy, w związku z wnioskiem strony o przywrócenie terminu do wniesienia skargi - postanawia - odrzucić wniosek

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 19 stycznia 2015r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił skargę K. M. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w [...] z dnia [...] lipca 2014r., nr [...], w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy - z uwagi na wniesienie skargi z uchybieniem terminu określonego w art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.) - zwanej dalej: P.p.s.a.

Pismem z dnia 29 stycznia 2015r. skarżący - reprezentowany przez pełnomocnika - wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

W uzasadnieniu wniosku podano, że pełnomocnik złożył skargę w dniu 1 września 2014r. po dwóch tygodniach choroby ("leżenia w łóżku - zawroty głowy, wywrotki, palpitacje serca, uczucie lęku)".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył co następuje

Wniosek strony nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z przepisem art. 86 § 1 P.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, Sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.

Na mocy art. 87 § 1 P.p.s.a., pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.

Z okoliczności niniejszej sprawy wynika, że przyczyna uchybienia terminu do dokonania czynności - na którą powołuje się strona - ustała w dniu 1 września 2014r. W tym dniu bowiem pełnomocnik skarżącego wniósł skargę na powołaną na wstępie decyzję. Zgodnie zatem z powołanym powyżej przepisem art. 87 § 1 P.p.s.a., od tego dnia rozpoczął bieg siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do dokonania czynności, który upłynął w dniu 8 września 2014r. Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi został złożony w dniu 29 stycznia 2015r., a więc z uchybieniem ustawowego terminu.

Zgodnie z art. 88 P.p.s.a. spóźniony wniosek o przywrócenie terminu podlega odrzuceniu przez Sąd.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, na podstawie art. 88 P.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 1 lipca 2015 r., dokument z 6 lutego 2015 r., dokument z 19 stycznia 2015 r., dokument z 17 listopada 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.