Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 27 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 1266/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Sędzia WSA –Patrycja Joanna Suwaj
Rozpoznanie
w dniu 27 marca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi T. T. S. z o. o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia [..] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 r. p o s t a n a w i a: 1.odrzucić skargę, 2.zwrócić stronie skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) uiszczoną tytułem wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 13 września 2014 r., T. T. S. z o. o. z siedzibą w S., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 12 sierpnia 2014 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 r.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I Sądu z dnia 14 listopada 2014 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie [...] zł oraz pouczono, że nieuiszczenie wpisu sądowego w terminie siedmiodniowym spowoduje odrzucenie skargi.

Odpis powyższego zarządzenia doręczono stronie skarżącej w dniu 27 listopada 2014 r., tak więc siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego upływał w dniu 4 grudnia 2014 r., który to dzień nie był dniem uznanym za ustawowo wolny od pracy. W wyznaczonym terminie, wpis od skargi nie został uiszczony.

W dniu 5 grudnia 2014 r. na konto Sądu, została wpłacona kwota [...] zł tytułem wpisu sądowego od wniesionej skargi.

W dniu 8 grudnia 2014 r. do Sądu wpłynął wniosek skarżącej Spółki o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi.

Postanowieniem z dnia 19 grudnia 2014 r. Sąd odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego.

Na powyższe postanowienie, skarżąca Spółka wniosła zażalenie, które postanowieniem Sądu z dnia 20 lutego 2015 r. zostało odrzucone.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Skarga podlega odrzuceniu.

Warunkiem podjęcia przez Sąd czynności na skutek wniesionego pisma jest uiszczenie należnej od tego pisma opłaty. W myśl art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., zw. dalej: p.p.s.a.), Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeżeli pismem tym jest skarga, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem jej odrzucenia uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania (art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a.).

Powyższa regulacja stanowi, iż opłacenie skargi w terminie i w kwocie wskazanej przez Sąd stanowi istotny jej element, którego brak uniemożliwia nadanie skardze dalszego biegu. Podkreślenia także wymaga, że w judykaturze ugruntował się pogląd, zgodne z którym uiszczenie wpisu po terminie jest równoznaczne w skutkach z nieuiszczeniem wpisu (por. postanowienie NSA z dnia 1 lutego 2011 r., sygn. akt II OSK 60/11, postanowienie NSA z dnia 4 października 2011r., sygn. akt II OSK 1985/11, dostępne na stronie internetowej www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

W przedmiotowej sprawie termin na uiszczenie wpisu, z uwagi na skuteczne doręczenie wezwania w dniu 27 listopada 2014 r., upłynął bezskutecznie z dniem 4 grudnia 2014 r. Jak zaś jednoznacznie wynika z przedłożonego przez Skarżącą bankowego wydruku komputerowego dotyczącego szczegółów transakcji, operacja przelewu dokonana została w dniu 5 grudnia 2014 r. i w tym samym dniu wpis zaksięgowano. Zatem termin do uiszczenia wpisu od skargi nie został zachowany. Dodatkowo należy podkreślić, że wezwanie Sądu zawierało szczegółowe pouczenie co do terminu wypełnienia obowiązku nałożonego na Stronę oraz co do skutków jego niedochowania. Mimo to wpis został uiszczony po terminie.

Ponieważ skarga nie została prawidłowo opłacona, Sąd na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.

Rozstrzygnięcie w przedmiocie zwrotu wpisu, Sąd wydał w oparciu o art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 lutego 2015 r., dokument z 19 grudnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.