Uzasadnienie
Wyrokiem z 8 kwietnia 2021 r. sygn. akt I SA/Sz 132/21 tutejszy sąd oddalił skargę P. K. (dalej: "skarżący") na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z 30 listopada 2020 r. nr [...] w przedmiocie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami na 2019 r. Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu 7 maja 2021 r.
Pismem z 11 czerwca 2021 r. (data nadania przesyłki w placówce pocztowej) skarżący, reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł skargę kasacyjną od ww. wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
W myśl art. 177 § 1 ustawy w z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej: "p.p.s.a.") skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Zgodnie z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Stosownie do treści art. 83 § 1 p.p.s.a. terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego, z zastrzeżeniem § 2. W myśl art. 83 § 2 p.p.s.a. jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, że odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony dorosłemu domownikowi w dniu 7 maja 2021 r. na wskazany w skardze adres. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął zatem z dniem 7 czerwca 2021 r. Skarga kasacyjna została złożona z uchybieniem terminu, co skutkuje jej odrzuceniem stosownie do art. 178 p.p.s.a.
Stosowanie do art. 232 § 1 p.p.s.a. sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozpoczęcia rozprawy. Na podstawie art. 232 § 2 p.p.s.a. postanowienie w przedmiocie zwrotu wpisu może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak w sentencji.