Uzasadnienie
Wyrokiem z 25 maja 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę G. E. (dalej "Skarżący") na decyzję Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 16 grudnia 2021 r. nr 9016.2021.131/M.65100 w przedmiocie zmiany decyzji ostatecznej w sprawie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej na 2020 r.
Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony Skarżącemu za pośrednictwem operatora pocztowego 5 lipca 2022 r.
Pełnomocnik Skarżącego wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem tutejszego Sądu, nadaną przesyłką pocztową 5 sierpnia 2022 r.
Wpis sądowy od skargi kasacyjnej został uiszczony 27 lipca 2022 r. w wysokości [...] zł.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Na podstawie art. 177 § 1 ustawy w z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej: "P.p.s.a.") skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
W myśl art. 178 P.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Stosownie do art. 58 § 3 P.p.s.a., sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
Ze znajdującego się w aktach sądowych zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, że odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony Skarżącemu 5 lipca 2022 r. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął zatem 4 sierpnia 2022 r.
Z powyższego wynika, że skarga kasacyjna została wniesiona po upływie ustawowego terminu, co skutkuje odrzuceniem skargi stosownie do art. 178 P.p.s.a.
W myśl art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a. sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozpoczęcia rozprawy. Zgodnie z art. 232 § 2 p.p.s.a. postanowienie w przedmiocie zwrotu wpisu może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Z uwagi na powyższe orzeczono jak w sentencji postanowienia.