Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia [...] lipca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. oddalił skargę P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2013 r.
Na wniosek strony skarżącej w dniu [...] lipca 2019 r. został jej doręczony odpis wyroku wraz z uzasadnieniem.
W dniu [...] sierpnia 2019 r. (data nadania) strona skarżąca – reprezentowana przez radcę prawnego – wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) – dalej: "p.p.s.a", skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Stosownie do treści art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W sprawie przesyłka sądowa zawierająca odpis wyroku wraz z uzasadnieniem została skutecznie doręczona stronie skarżącej w dniu 26 lipca 2019 r., a zatem trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał w dniu 25 sierpnia 2019 r., przy czym był to dzień wolny od pracy (niedziela), a zatem skargę kasacyjną należało wnieść najpóźniej w dniu 26 sierpnia 2019 r. (art. 83 § 2 p.p.s.a.). Tymczasem skarga kasacyjna od ww. wyroku została złożona w dniu 27 sierpnia 2019 r. (data na stemplu pocztowym), a zatem po upływie terminu o którym mowa w art. 177 § 1 p.p.s.a.
W tym stanie sprawy sąd na podstawie art. 178 p.p.s.a. postanowił jak w sentencji. O zwrocie wpisu, w pkt 2 sentencji, orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a.