Uzasadnienie
L. C. (dalej: "Skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 16 stycznia 2023 r., nr SKO/CZ/408/41/2023, w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminowi do wniesienia odwołania.
Postanowieniem z dnia 9 maja 2023 r. Sąd odrzucił skargę Skarżącej, z uwagi na nieuiszczenie przez Skarżącą wpisu od skargi.
Pismem z dnia 7 czerwca 2023 r. Skarżąca złożyła zażalenie na postanowienie z dnia 9 maja 2023 r.
Postanowieniem z dnia 1 sierpnia 2023 r. Sąd odrzucił ww. zażalenie Skarżącej, wobec nieuzupełnienia przez Skarżącą braku formalnego zażalenia. Odpis tego postanowienia doręczono Skarżącej w dniu 28 sierpnia 2023 r. (k. 68 akt sądowych).
Pismem z dnia 1 września 2023 r., nadanym w urzędzie pocztowym 4 września 2023 r., Skarżąca wniosła zażalenie na postanowienie Sądu z dnia 1 sierpnia 2023 r.
Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału I Sądu z dnia 8 września 2023 r. wezwano Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł – w terminie 7 dni pod rygorem jego odrzucenia. Przesyłka zawierająca odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu została skutecznie doręczona Skarżącej w dniu 25 września 2023 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 82 akt sądowych).
Z informacji udzielonej w dniu 17 października 2023 r. przez pracownika Oddziału Finansowo-Budżetowego Sądu wynika, że w sprawie ze skargi Skarżącej nie wpłynęła kwota 100 zł tytułem wpisu od zażalenia (k. 83 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie z w a ż y ł, co następuje:
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Stosownie do art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2023.1634 t.j. ze zm.; dalej: "p.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym od zażalenia, pobiera się wpis.
Zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata, w tym opłata, o której mowa w art. 235a. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2, 3 i 3a, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Jednakże, stosownie do brzmienia art. 220 § 3 p.p.s.a., skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Z przytoczonej regulacji prawnej wynika, że skuteczne wniesienie zażalenia do sądu administracyjnego wymaga uiszczenia stosownej opłaty. Natomiast brak wpisu od zażalenia, pomimo prawidłowego wezwania do uiszczenia tej opłaty, stanowi przesłankę do jego odrzucenia.
W niniejszej sprawie przesyłka zawierająca odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia została doręczona Skarżącej w dniu 25 września 2023 r. W związku z tym siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upłynął 2 października 2023 r., który to dzień nie był sobotą ani innym dniem ustawowo wolnym od pracy. Brak uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia został potwierdzony informacją z rejestru opłat sądowych z dnia 17 października 2023 r.
Wobec powyższego uznać należało, że wezwanie do uiszczenia wpisu nie zostało wykonane w zakreślonym przez Sąd terminie, a tym samym – że zażalenie Skarżącej dotknięte jest brakiem fiskalnym, który uniemożliwia nadanie zażaleniu dalszego biegu.
W tym stanie sprawy, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie orzekł jak w sentencji postanowienia.