Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 8 maja 2024 r. sygn. akt I SA/Sz 224/24 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odrzucił skargę S. N. i J. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 31 stycznia 2024 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2020 r.
Odpis powyższego postanowienia doręczono S. N. w trybie doręczenia zastępczego w dniu 27 maja 2024 r. (k.45 akt sądowych), zaś J. N. w dniu 20 maja 2024 r., co potwierdza zwrotne potwierdzenie odbioru (k.40 akt sądowych).
Pismem z dnia 27 maja 2024 r. J. N. i S. N. wnieśli zażalenie na powyższe postanowienie.
Zarządzeniem z dnia 9 lipca 2024 r. starszy referendarz sądowy pozostawił wnioski S. N. i J. N. o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania z powodu nieuzupełnienia ich braków formalnych.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 sierpnia 2024 r. wezwano skarżących do uiszczenia solidarnego wpisu sądowego od wniesionego zażalenia w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia zażalenia.
Odpis powyższego zarządzenia doręczono J. N. w dniu [...] sierpnia 2024 r., co potwierdza zwrotne potwierdzenie odbioru (k. 53 akt sądowych), zaś S. N. w dniu 26 sierpnia 2024 r., co potwierdza zwrotne potwierdzenie odbioru (k. 52 akt sądowych).
Siedmiodniowy termin do wykonania zobowiązania sądu upływał dla J. N. w dniu 26 sierpnia 2024 r., zaś dla S. N. w dniu 2 września 2024 r.
We wskazanym terminie ani dotychczas wpis od zażalenia nie został uiszczony przez żadnego ze skarżących, co potwierdza notatka urzędowa z dnia 13 września 2024 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r., poz. 935 zw. dalej: "p.p.s.a."), zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie, skarżący zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 sierpnia 2024 r. zostali wezwani do uiszczenia solidarnego wpisu sądowego od wniesionego zażalenia na postanowienie Sądu z dnia 8 maja 2024 r. w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia zażalenia.
Skarżący, mimo prawidłowego wezwania do uiszczenia wpisu od wniesionego zażalenia i pouczenia o skutkach prawnych jego niewykonania, nie uiścili w wymaganym terminie ani dotychczas, wpisu od wspólnie wniesionego zażalenia. W tej sytuacji, zażalenie skarżących jako nieopłacone należało odrzucić.
Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.