Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 16 września 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 317/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Sędzia WSA Marzena Kowalewska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 16 września 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "N." [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 25 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za maj 2008 r. wraz z odsetkami

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

A.M. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "N."M.A., pismem z dnia 29 stycznia 2015 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 25 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za maj 2008 r. wraz z odsetkami.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału I z dnia 10.03.2015 r. wezwano Skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie [...] zł od wniesionej skargi wraz z pouczeniem, że nieuiszczenie wpisu w terminie 7-dniowym spowoduje odrzucenie skargi.

W terminie do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi Skarżący zwrócił się do Sądu z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy (PPF). Referendarz sądowy po rozpoznaniu wniosku Skarżącego, postanowieniem z dnia 2.06.2015 r. odmówił przyznania prawa o przyznanie prawa pomocy.

Zarządzeniem z dnia 2.07.2015 r. Sąd wezwał ponownie Skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. Pismo Sądu zostało doręczone Skarżącemu w dniu 9.07.2015 r., a zatem 7–dniowy termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął w dniu 16.07.2015 r., który to dzień nie przypadał w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Pomimo upływu zakreślonego terminu nie uiszczono wpisu od skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Zgodnie z przepisem art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2012 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej: "p.p.s.a." od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Stosownie do przepisu art. 220 § 1 zd. 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Zgodnie natomiast z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której, pomimo wezwania, nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Jak wynika z akt rozpatrywanej sprawy, pismo Sądu o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego doręczono Skarżącemu w dniu 9.07.2015 r. Wobec tego 7–dniowy termin do wykonania zobowiązania nałożonego przez Sąd upłynął 16.07.2015 r., który to dzień nie był sobotą ani dniem ustawowo wolnym od pracy.

W rozpoznawanej sprawie bezsporne jest, że Skarżący pomimo upływu zakreślonego terminu dotychczas nie uiścił wpisu od skargi o sygn. akt I SA/Sz 317/15, nie jest on również zwolniony od kosztów sądowych.

Wobec powyższego, stosownie do przepisu art. 220 § 3 p.p.s.a., postanowiono jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 2 czerwca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.