Uzasadnienie
"[...]" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, za pośrednictwem organu, w dniu 20 kwietnia 2018 r. (data nadania), skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 6 czerwca 2017 r. nr [...] [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do lipca 2009 r., wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Jak wynika z akt sprawy, ww. decyzja została doręczona pełnomocnikowi skarżącej spółki w dniu 19 czerwca 2017 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k.106 akt administracyjnych), wraz z pouczeniem o jej zaskarżeniu.
W odpowiedzi na skargę organ wniósł o odrzucenie skargi z powodu uchybienia 30-dniowego terminu do jej wniesienia.
Prawomocnym postanowieniem z dnia 29 maja 2018 r. sygn. akt I SA/Sz 363/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie odmówił skarżącej Spółce przywrócenia terminu do wniesienia skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje
Zgodnie z przepisem art. 53 § 1 oraz art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r. poz. 1302, dalej: "p.p.s.a.") skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.
Stosownie do art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
W rozpoznawanej sprawie decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w S. z dnia 6 czerwca 2017 r. nr [...] [...] doręczona została pełnomocnikowi skarżącej spółki w dniu 19 czerwca 2017 r. Termin 30-dniowy do wniesienia skargi upłynął bezskutecznie w dniu 19 lipca 2017 r. Skarżąca wniosła skargę do Sądu dopiero w dniu 20 kwietnia 2018 r.
W tej sytuacji należało stwierdzić, że skarga została złożona z uchybieniem ustawowego terminu.
Dlatego Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.