Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 18 lutego 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 513/19

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Joanna Wojciechowska
Rozpoznanie
w dniu [...] lutego 2020 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej M. B.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia [...] listopada 2019 r. sygn. akt I SA/Sz [...], oddalającego skargę M. B. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...], w przedmiocie płatności ekologicznej na 2016 r. p o s t a n a w i a: 1) odrzucić skargę kasacyjną, 2) zwrócić stronie skarżącej kwotę [...]zł [...]) uiszczoną tytułem wpisu od skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Sygn. akt I SA/Sz [...]

Uzasadnienie

M. B. (dalej: "Skarżąca"), pismem z dnia [...] maja 2019 r. zatytułowanym SKARGA, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (dalej: "Sąd") skargę na opisaną na wstępie decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...], w przedmiocie płatności ekologicznej na 2016 r. Skarga ta została sporządzona i podpisana przez umocowanego przez Skarżącą radcę prawnego.

Wyrokiem z dnia 28 listopada 2019 r. o sygn. akt I SA/Sz 513/19, Sąd oddalił skargę Skarżącej. Odpis tego orzeczenia z uzasadnieniem doręczono pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 18 grudnia 2019 r., wobec czego termin do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku upływał w dniu 17 stycznia 2020 r. (piątek).

W dniu 17 stycznia 2020 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym) do Sądu wpłynęło sporządzone i podpisane przez pełnomocnika Skarżącej pismo, opatrzone datą 15 maja 2019 r. i zatytułowane SKARGA. Jednocześnie na rachunek bankowy Sądu uiszczono kwotę [...]zł, tytułem wpisu sądowego od wniesionej skargi kasacyjnej.

Po analizie akt sprawy, zarządzeniem Sądu z dnia 7 lutego 2020 r., uznano, że ww. pismo stanowi skargę kasacyjną od wyroku Sądu z dnia 28 listopada 2019 r. o sygn. akt I SA/Sz 513/19.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.), dalej: "p.p.s.a.", od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przy czym, skuteczne wniesienie skargi kasacyjnej uzależnione jest od spełnienia wszystkich wymogów określonych przepisami ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w tym wymogów przewidzianych w art. 174-177 p.p.s.a.

I tak, co do zasady, skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego (art. 175 § 1 p.p.s.a.) i skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem (art. 177 § 1 p.p.s.a.).

Jak stanowi art. 176 § 1 p.p.s.a., skarga kasacyjna powinna zawierać:

  1. 1) oznaczenie zaskarżonego orzeczenia ze wskazaniem czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części;
  2. 2) przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie (Zgodnie z art. 174 p.p.s.a. skargę kasacyjną można oprzeć na następujących podstawach: 1) naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie;
  1. 2) naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.);
  2. 3) wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany.

Poza wymaganiami, o których mowa w § 1, skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma strony oraz zawierać wniosek o jej rozpoznanie na rozprawie albo oświadczenie o zrzeczeniu się rozprawy (art. 176 § 2 p.p.s.a.). Z kolei, w myśl art. 177a p.p.s.a., jeżeli skarga kasacyjna nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 176, innych niż przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie, przewodniczący wzywa stronę do usunięcia braków w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi.

Stosownie do brzmienia art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Jak zaś stanowi art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a. sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego do dnia rozpoczęcia rozprawy, a postanowienie w przedmiocie zwrotu wpisu może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

W rozpoznawanej sprawie reprezentujący Skarżącą radca prawny, w ostatnim dniu do złożenia skargi kasacyjnej od opisanego na wstępie wyroku z dnia 28 listopada 2019 r., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, a zatem do sądu właściwego w myśl art. 177 § 1 p.p.s.a., pismo opatrzone datą 15 maja 2019 r. i zatytułowane SKARGA. W tym samym dniu, tj. 17 stycznia 2020 r., pełnomocnik uiścił na rachunek bankowy Sądu kwotę [...]zł, tytułem: "Wpis od skargi kasacyjnej od Wyroku WSA w Szczecinie sygn. akt I SA/Sz 513/19".

W tych okolicznościach, Sąd uznał ww. pismo procesowe za skargę kasacyjną od wyroku z dnia 28 listopada 2019 r. o sygn. akt I SA/Sz 513/19.

Badając dopuszczalności przedmiotowej skargi kasacyjnej, Sąd stwierdził w szczególności, że w złożonej skardze pełnomocnik Skarżącej nie wskazał przepisu, któremu uchybił Sąd I instancji, wydając zaskarżone orzeczenie. Nie można więc uznać, że w sporządzonej i wniesionej przez profesjonalnego pełnomocnika skardze kasacyjnej przytoczone zostały podstawy wymienione w art. 174 p.p.s.a., a tym samym, że skarga ta spełnia wymagania wynikające z art. 176 § 1 pkt 2 p.p.s.a.

W związku z tym, że niespełnienie wymagań szczególnych, przewidzianych dla skargi kasacyjnej w art. 176 § 1 pkt 2 p.p.s.a., nie podlega sanacji (vide: art. 177a p.p.s.a.), Sąd uznał skargę kasacyjną Skarżącej za niedopuszczalną.

Z uwagi na wskazane powyżej okoliczności, na podstawie art. 178 p.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej (pkt 1 sentencji).

O zwrocie wpisu od skargi kasacyjnej Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a. (pkt 2 sentencji).

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 listopada 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.