Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczeciniez 27 grudnia 2019 r., sygn. akt I SA/Sz 636/19

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Ewa Wojtysiak
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 grudnia 2019 r. zażalenia W. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia [...] października 2019 r.
Sprawa
w sprawie ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 24 czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie podatku od nieruchomości za 2016 r. po wznowieniu postępowania p o s t a n a w i a: odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Sygn. akt I SA/Sz [...]

Uzasadnienie

Pismem z dnia 7 listopada 2019 r. W. S. (dalej: Strona, Skarżący) wniósł zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 11 października 2019 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi.

Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z dnia 14 listopada 2019 r., Skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionego zażalenia w kwocie [...]zł, w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Nadto, zarządzeniem z tej samej daty, wezwano Skarżącego do usunięcia braków formalnych zażalenia z dnia 7 listopada 2019 r., przez nadesłanie odpisu zażalenia celem doręczenia go organowi, w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Przesyłka zawierająca odpisy ww. zarządzeń, została doręczona Skarżącemu w dniu 26 listopada 2019 r.

Skarżący w zakreślonym terminie 7 dni od daty doręczenia wezwań, nie uiścił wpisu sądowego i nie nadesłał odpisu zażalenia.

W treści notatki urzędowej sporządzonej w dniu 13 grudnia 2019 r. wskazano, że w dokumentach księgowych opłat sądowych nie stwierdzono wpłaty wpisu sądowego do przedmiotowej sprawy (karta nr [...] akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019. 2325 - dalej: "p.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.

Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W tym wypadku, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania (art. 220 § 1 p.p.s.a.).

Stosownie zaś do treści art. 220 § 3 p.p.s.a. zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Z akt rozpatrywanej sprawy wynika, że odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionego zażalenia z dnia 7 listopada 2019 r., na postanowienie o odmowie przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi z dnia 11 października 2019 r., został doręczony Skarżącemu w dniu 26 listopada 2019 r.

Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął w dniu 3 grudnia 2019 r. (wtorek), który to dzień nie przypadał na dzień ustawowo wolny od pracy. Skarżący w zakreślonym terminie wpisu sądowego nie uiścił.

Nadto, zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia. (art. 194 § 3 p.p.s.a.). Stosownie zaś do treści art. 47 § 1 p.p.s.a., do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

Jak stanowi art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2. Natomiast z mocy art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie, Skarżący został również wezwany do uzupełnienia braków formalnych zażalenia poprzez nadesłanie odpisu zażalenia z dnia 7 listopada 2019 r. i pouczony o skutkach nie zastosowania się do tego wezwania. Przesyłka zawierająca przedmiotowe zarządzenie, została skutecznie doręczona Skarżącemu w dniu 26 listopada 2019 r. W związku z tym, termin do uzupełnienia braków formalnych zażalenia kończył się w dniu 3 grudnia 2019 r., który to dzień nie był sobotą ani dniem ustawowo wolnym od pracy.

W wyznaczonym terminie ani dotychczas, Skarżący nie wykonał również i tego zobowiązania Sądu.

Mając na uwadze powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. oraz 178 w zw. z art. 197 § 2, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 listopada 2019 r., dokument z 10 września 2019 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.