Uzasadnienie
W dniu 23 kwietnia 2013 r. G. R. wniosła, we własnym imieniu oraz jako pełnomocnik W. S., do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] marca 2013 r. nr [...]. Decyzją tą organ utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] o umorzeniu postępowania z wniosku skarżących z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Zaskarżona decyzja została doręczona G. R. jako stronie postępowania i jako pełnomocnikowi W. S. w dniu 22 marca 2013 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z treścią art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Z zestawienia daty doręczenia zaskarżonej decyzji G. R. jako stronie postępowania i jako pełnomocnikowi W. S. wynika, że skarga została wniesiona z przekroczeniem 30 dniowego terminu określonego we wskazanym wyżej przepisie. Termin 30-dniowy upływał w dniu 21 kwietnia 2013 r. W związku z tym, że była to niedziela, stosownie do przepisu art. 83 § 2 w/w ustawy, termin uległ przesunięciu na dzień 22 kwietnia 2013 r. Ten dzień był zatem ostatnim dniem na wniesienie skargi. Skarga złożona w placówce pocztowej w dniu 23 kwietnia 2013 r., wniesiona została zatem z uchybieniem ustawowego terminu. Strony nie wniosły o przywrócenie uchybionego terminu.
Z tego względu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 w zw. z art. 53 § 1 powołanej ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w postanowieniu.