Uzasadnienie
Pismem z dnia 4 czerwca 2015 r. M. G., J. S., T. S. i T. S. reprezentowani przez radcę prawnego K. F. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...], nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Wojewody M. z dnia [...], nr [...], umarzającej postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia przez Skarb Państwa lub właściwą jednostkę samorządu terytorialnego z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. prawa własności nieruchomości oznaczonej jako parcela [...] o pow.[...], obręb [...], jedn. ewid. M., objętej KW [...], zajętej według wnioskodawców pod drogę publiczną.
Skarga w myśl art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sadami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) czynić powinna zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym.
Stosownie do art. 46 § 3 cytowanej ustawy do pisma strony należy dołączyć pełnomocnictwo lub jego uwierzytelniony odpis, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który w danej sprawie nie złożył jeszcze tych dokumentów przed sądem.
Zgodnie natomiast z art. 47 § 1 P.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a nadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.
Składając skargę nie spełniono warunków formalnych – nie dołączono pełnomocnictwa do reprezentowania skarżących w postępowaniu przed sądem administracyjnym ani też nie nadesłano odpisów skargi dla stron postępowania. Z powodu niespełnienia tych warunków skarga nie mogła otrzymać prawidłowego biegu.
W związku z tym, Sąd pismem z dnia 7 lipca 2015 r. wezwał pełnomocnika skarżących radcę prawnego K. F. do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie pełnomocnictwa upoważniającego ją do występowania w imieniu skarżących przed sądami administracyjnymi oraz do nadesłania jednego odpisu skargi podpisanego za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanego. W piśmie tym zamieszczono pouczenie, że nieusunięcie braków formalnych skargi w zakreślonym przez Sąd terminie spowoduje odrzucenie skargi. Przedmiotowe wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżących (na wskazany w skardze adres do korespondencji) w dniu 10 lipca 2015 r., zatem termin do wykonania zarządzenia upłynął bezskutecznie w dniu 17 lipca 2015 r.
Ponieważ pełnomocnik skarżących nie uzupełnił, w terminie zakreślonym dla dokonania tej czynności, braków formalnych skargi, skargę należało odrzucić.
Mając powyższe na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.