Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 28 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 118/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Gabriela Nowak
Rozpoznanie
w dniu 28 listopada 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi P. S.A. w [...] na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie: nabycia przez gminę z mocy prawa własności nieruchomości postanawia: I. odrzucić skargę kasacyjną P. S.A. w [...], II. zwrócić stronie skarżącej z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kwotę 100,00 złotych tytułem zwrotu uiszczonego wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 lipca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie nabycia przez gminę z mocy prawa własności nieruchomości.

W dniu 20 października 2014 r. (data stempla biura podawczego) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynęła skarga kasacyjna P. S.A. w [...] od powyższego wyroku Sądu.

Zarządzeniem z dnia 29 października 2014 r. wezwano stronę skarżącą reprezentowaną przez pełnomocnika do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 100,00 złotych w terminie 7 dni, od daty doręczenia zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.

Powyższe zarządzenie strona skarżącą reprezentowana przez pełnomocnika otrzymała w dniu 6 listopada 2014 r. (data na zwrotnym potwierdzeniu odbioru), a zatem termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej upływał z dniem 13 listopada 2014 r.

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że wpis sądowy od skargi kasacyjnej został uiszczony w dniu 14 listopada 2014 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

W myśl art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej p.p.s.a.) sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Stosownie do treści art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd. Zgodnie natomiast z art. 178 p.p.s.a, wojewódzki sąd administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie strona skarżąca reprezentowana przez pełnomocnika została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej, jednakże nie dokonała żądanej czynności w wyznaczonym siedmiodniowym terminie, który upłynął z dniem 13 listopada 2014 r. Podkreślić należy, że wezwanie Sądu zawierało szczegółowe pouczenie co do terminu wypełnienia obowiązku nałożonego na stronę skarżącą oraz co do skutków jego niedochowania. Pomimo tego, strona skarżąca uiściła wpis sądowy od skargi kasacyjnej w dniu 14 listopada 2014r., a zatem z uchybieniem terminu do jego uiszczenia.

Mając na uwadze to, że skarga kasacyjna nie została prawidłowo opłacona, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 178 p.p.s.a. orzekł jak w punkcie pierwszym sentencji postanowienia. Na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. Sąd orzekł jak w punkcie drugim sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 29 lipca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.