Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] czerwca 2012 r. K. T. wniósł za pośrednictwem organu skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem [...] stycznia 1999 r. przez Gminę M. własności nieruchomości położonej w gminie M., obręb J., oznaczonej jako działka nr [...].
Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z dnia 10 lipca 2012 r. wezwano skarżącego do usunięcia braków formalnych skargi poprzez uiszczenie wpisu sądowego w wysokości 200 złotych, w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu pod rygorem odrzucenia skargi.
Pismem z dnia 23 lipca 2012 r. skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia adwokata.
Prawomocnym postanowieniem z dnia 5 października 2012 r. odmówiono przyznania prawa pomocz we wnioskowanym zakresie.
W związku z powyższym postanowieniem pismem z dnia 9 listopada 2012 r. wezwano skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 10 lipca 2012 r. w przedmiocie uiszczenia wpisu od skargi.
Zgodnie z informacją udzieloną w dniu 2 stycznia 2013 r. przez Oddział Finansowo-Budżetowy tutejszego Sądu, w rejestrze opłat sądowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie brak jest wpisu od skargi wniesionego przez skarżącego w wysokości 200 zł. Sprawdzony został okres do dnia 28 grudnia 2012 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) – dalej "ppsa", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stały lub stosunkowy. Pismem takim jest między innymi skarga.
Zgodnie zaś z przepisem art. 220 § 1 ppsa sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata sądowa. Opłatą sądową jest między innymi wpis od skargi (art. 212 § 1 ppsa). Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu (art. 220 § 3 ppsa).
Jak wynika z akt sprawy skarżący otrzymał wezwanie do uiszczenia wpisu w dniu 13 listopada 2012 r. Wobec tego termin do jego uiszczenia upłynął w dniu 20 września 2012 r. W rejestrze opłat sądowych stwierdzono do 28 grudnia 2012 r. brak wpisu w niniejszej sprawie.
W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie z art. 58 § 1 pkt 3 w związku z art. 220 § 1 i § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.