Uzasadnienie
Pismem z 10 grudnia 2018 r. H. S. (Skarżący), wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z [...] listopada 2017 r. nr [...], utrzymujące w mocy własne postanowienie z [...] września 2017 r. nr [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Gminy P. z [...] listopada 1976 r. nr [...].
Następnie Sąd pismem z 31 stycznia 2018 r., w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącej Wydziału I z 23 stycznia 2018 r., wezwał Skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 200 zł (§ 2 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 221, poz. 2193), w terminie 7 dni, od daty otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Na skutek powyższego wezwania Skarżący 13 lutego 2018 r. (data wpływu do Sądu) złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem starszego referendarza sądowego z 3 kwietnia 2018 r. odmówiono Skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Od powyższego postanowienia Skarżący wniósł w terminie sprzeciw.
Postanowieniem z 19 kwietnia 2018 r., tutejszy Sąd utrzymał w mocy ww. postanowienie starszego referendarza sądowego.
Pismem z 10 lipca 2018 r. wezwano Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia z 23 stycznia 2018 r. wzywającego go do uiszczenia wpisu od skargi w wysokości 200 (dwieście) złotych.
Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącemu 27 lipca 2018 r. w trybie art. 73 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.), powoływana dalej jako "P.p.s.a.", co wynika ze znajdującej się w aktach sądowych sprawy koperty (k.82).
Z informacji z rejestru opłat sądowych tutejszego Sądu z 8 sierpnia 2018 r. (k.81) wynika, że w zakreślonym terminie skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 230 § 1 P.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga (art. 230 § 2). Stosownie zaś do treści art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie wezwanie Sądu z 10 lipca 2018 r. do wykonania prawomocnego zarządzenia z 23 stycznia 2018 r., wzywające do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zostało doręczone Skarżącemu 27 lipca 2018 r., a zatem siedmiodniowy termin do dokonania wskazanej wyżej czynności bezskutecznie upłynął 3 sierpnia 2018 r. Do dnia wydania niniejszego postanowienia Skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi.
W tym stanie rzeczy na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a, należało orzec jak w sentencji postanowienia.