Uzasadnienie
J. W. pismem z dnia 17 września 2008 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] wydaną w przedmiocie wywłaszczenia na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości położonej na terenie gminy B., w obrębie [...], oznaczonej geodezyjnie jako działka nr [...] i odszkodowania.
Zarządzeniem z dnia 1 października 2008 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie powyższe, wraz ze stosownym pouczeniem o konsekwencjach jego niewykonania, zostało doręczone skarżącemu w dniu 13 października 2008 r.
Przy piśmie z dnia 20 października 2008 r. skarżący złożył do akt sprawy wypełniony formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 17 grudnia 2008 r. odmówiono skarżącemu prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Odpis ww. postanowienia doręczono skarżącemu w dniu 29 grudnia 2008 r.
Zarządzeniem z dnia 22 stycznia 2009 r. wezwano J. W. do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 1 października 2008 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania wraz z pouczeniem, iż niewykonanie zarządzenia spowoduje odrzucenie skargi.
Powyższe wezwanie doręczono w dniu 9 lutego 2009 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Stosownie do treści art. 220 § 1 powołanej ustawy, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie 7 dni. Natomiast art. 220 § 3 tej ustawy stanowi, że skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Jak wynika z akt sprawy, wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 1 października 2008 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego wraz z zakreślonym 7 dniowym terminem do jego opłacenia oraz stosownym pouczeniem doręczono skutecznie skarżącemu w dniu 9 lutego 2009 r. Zatem siedmiodniowy termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 16 lutego 2009 r.
Tymczasem, skarżący nie uiścił wpisu (k-33 akt sądowych), a więc niespełnienie obowiązku w terminie zakreślonym przez Sąd skutkuje odrzuceniem skargi.
Z powyższych względów, na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.