Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 15 października 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 1483/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 15 października 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. P. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

M. P.wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...], wydaną w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

Zarządzeniami z dnia 31 sierpnia 2015 r. skarżący został wezwany do usunięcia braków formalnych skargi, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi (art. 58 § 1 pkt 3 ppsa) przez złożenie odpisu skargi oraz do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Przesyłka zawierająca powyższe wezwanie była dwukrotnie awizowana w dniu 8 września 2015 r. i 16 września 2015 r., a następnie zwrócona do nadawcy w dniu 24 września 2015 r. i uznana za doręczoną z dnia 22 września 2015 r.

W dniu 8 października 2015 r. Oddział Finansowo-Budżetowy tut. Sądu potwierdził, że do dnia 6 października 2015 r. w dokumentach księgowych dotyczących opłat sadowych nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) Sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.

Natomiast w myśl art. 230 § 1 i 2 tej ustawy od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały; pismem takim jest między innymi skarga.

Stosownie do treści art. 220 § 1 powołanej ustawy, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie 7 dni. Natomiast art. 220 § 3 tej ustawy stanowi, że skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Jak wynika z akt sprawy, zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi oraz nadesłanie odpisu skargi, wraz z rygorem odrzucenia skargi i zakreślonym 7-dniowym terminem do jego wykonania, a także stosownym pouczeniem zostało uznane za doręczone stronie skarżącej w dniu 22 września 2015 r., na skutek dwukrotnego awizowania tej przesyłki w dniach 8 września 2015 r. i 16 września 2015 r., a następnie jej zwrotu do nadawcy w dniu 24 września 2015 r.

Zatem siedmiodniowy termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 29 września 2015 r.

Tymczasem strona skarżąca nie nadesłała odpisu skargi oraz nie uiściła wpisu od skargi, przez wpłacenie kwoty 200 zł. Ta ostatnia okoliczność wynika z adnotacji Oddziału Finansowo Budżetowego tut. Sądu (k. 20 akt sądowych). Niespełnienie zatem wskazanych obowiązków, w terminie zakreślonym przez Sąd, skutkuje odrzuceniem skargi.

Z powyższych względów, na podstawie art. 220 § 3 i art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 11 grudnia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.