Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji administracyjnej.
Odpis powyższego nieprawomocnego wyroku wraz z uzasadnieniem i stosownym pouczeniem o możliwości i trybie wniesienia środka zaskarżenia został doręczony skarżącemu w dniu 25 listopada 2010 r.
Od powyższego wyroku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 14 marca 2011 r. wniesiona została przez profesjonalnego pełnomocnika, będącego radcą prawnym, skarga kasacyjna w imieniu skarżącego S. P. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z treścią art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
W myśl przepisu art. 177 § 1 tej ustawy, skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
W rozpoznawanej sprawie zawodowy pełnomocnik, będący radcą prawnym, wniósł skargę kasacyjną dopiero w dniu 14 marca 2011 r., uchybiając trzydziestodniowemu terminowi, określonemu w art. 177 § 1 powołanej ustawy – bowiem ostatni dzień terminu do jej wniesienia upłynął w dniu 27 grudnia 2010 r. – i nie składając wniosku o przywrócenie uchybionego terminu.
Skarga kasacyjna wniesiona więc została z naruszeniem art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wobec czego podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 178 powołanej ustawy, wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną.
Z powyższych względów, na podstawie art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.