Uzasadnienie
Pismem z 8 października 2016 r. (data stempla pocztowego) W. S. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
W skardze zawarła wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Postanowieniem z 3 października 2018 r., sygn. akt I SA/Wa 1701/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wniosek skarżącej o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Następnie Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 14 marca 2019 r., sygn. akt I OZ 210/19 oddalił zażalenie skarżącej na ww. postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm.), powoływanej dalej jako "P.p.s.a." skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa art. 3 § 2 pkt 4a.
Termin, o którym mowa w § 1 i 2, uważa się za zachowany także wtedy, gdy przed jego upływem strona wniosła skargę wprost do sądu administracyjnego. W takim przypadku sąd ten niezwłocznie przesyła skargę odpowiednio do organu, który wydał zaskarżone rozstrzygnięcie, wydał akt lub podjął inną czynność, będącą przedmiotem skargi (art. 53 § 4 P.p.s.a.).
W myśl zaś art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Jak wynika z analizy akt administracyjnych sprawy zaskarżona decyzja z [...] marca 2013 r. doręczona została skarżącej 25 marca 2013 r. Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upływał więc 24 kwietnia 2013 r. Z akt sądowych niniejszej sprawy wynika natomiast, że skarga nadana została 8 października 2016 r., a więc z uchybieniem trzydziestodniowego terminu określonego w art. 53 § 1 P.p.s.a W tej sytuacji stwierdzić należy, że skarga podlega odrzuceniu.
W świetle powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na mocy art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.