Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 18 września 2008 r., sygn. akt I SA/Wa 2038/07

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Iwona Kosińska przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 18 września 2008 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia Stowarzyszenia [...] w S. na zarządzenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2008 r. o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 22 kwietnia 2008 r.
Sprawa
w sprawie ze skargi Stowarzyszenia [...] w S. na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] października 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez gminę własności nieruchomości

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia 13 maja 2008 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pozostawił bez rozpoznania wniosek Stowarzyszenia [...] w S. o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 22 kwietnia 2008 r. oddalającego jego skargę na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] października 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez gminę własności nieruchomości.

Od powyższego orzeczenia skarżący w dniu 18 czerwca 2008 r. wniósł zażalenie. Pismem z dnia 1 sierpnia 2008 r., w wykonaniu zarządzenia z dnia 31 lipca 2008 r., Sąd zobowiązał skarżącego do złożenia jednego egzemplarza odpisu zażalenia poświadczonego za zgodność z oryginałem, w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia zażalenia. Ponadto zarządzeniem z dnia 31 lipca 2008 r. Sąd zobowiązał skarżącego do uiszczenia wpisu od zażalenia w kwocie 100 zł., w terminie 7 dni, pod rygorem jego odrzucenia.

Powyższe wezwania do nadesłania odpisu zażalenia i uiszczenia wpisu doręczono skarżącemu w dniu 25 sierpnia 2008 r. (zwrotne potwierdzenia odbioru k-104 i 105 akt sądowych), zatem termin do wykonania zobowiązania Sądu upłynął w dniu 1 września 2008 r. Do dnia dzisiejszego nie nadesłano żądanego odpisu zażalenia, a ponadto, jak wynika z pisma Oddziału Finansowo – Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 września 2008 r., nie uiszczono od niego wpisu w kwocie 100 złotych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., powoływana dalej jako "P.p.s.a.") Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Jak wynika z akt sprawy do dnia dzisiejszego Stowarzyszenie [...] w S., pomimo prawidłowego doręczenia mu wezwania Sądu w dniu 25 sierpnia 2008 r. nie złożyło odpisu zażalenia wniesionego w dniu 18 czerwca 2008 r.

Ponadto stosownie do art. 220 § 3 P.p.s.a. zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Z akt sprawy wynika, że strona nie wykonała zarządzenia Sądu z dnia 31 lipca 2008 r., ponieważ nie uiściła wpisu sądowego od wniesionego w dniu 18 czerwca 2008 r. zażalenia, w wysokości 100 zł., gotówką do kasy lub na rachunek bankowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Z tego względu Sąd na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 oraz art. 220 § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 30 czerwca 2008 r., dokument z 22 kwietnia 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.