Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 23 września 2011 r., sygn. akt I SA/Wa 2211/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Dariusz Pirogowicz przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 23 września 2011 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. S. na postanowienie Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie przywrócenia terminu do złożenia wniosku

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Minister Skarbu Państwa postanowieniem z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] uchylił postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] o odmowie przywrócenia terminu do złożenia wniosku o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak wynika z akt administracyjnych organ doręczył skarżącej zakwestionowane postanowienie w dniu 22 czerwca 2010 r., w sposób zastępczy przez awizo.

W dniu 19 października 2010 r. do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęło pismo skarżącej przesyłające skargę z dnia 27 września 2010 r. na postanowienie Ministra z dnia [...] maja 2010 r. W piśmie skarżąca wskazała, że skargę z dnia 27 września 2010 r. nadała w terminie (tj. w dniu 30 września 2010 r.), jednak nieprawidłowo zaadresowała kopertę i list został jej zwrócony. Po zorientowaniu się, że list winien być zaadresowany do Ministra Skarbu Państwa skargę przesłała ponownie i prosi o potraktowanie jej jako złożonej w terminie.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie, gdyż została złożona po terminie na jej wniesienie.

Pismem z dnia 9 października 2010 r. skarżąca wystąpiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

Postanowieniem z dnia 15 lutego 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu zażalenia skarżącej, postanowieniem z dnia 6 września 2011 r. uchylił powyższe postanowienie z 15 lutego 2011 r. i odrzucił wniosek J. S. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej "P.p.s.a.") Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

Stosownie natomiast do treści art. 53 § 1 w związku z art. 54 § 1 P.p.s.a. skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

W niniejszej sprawie zaskarżone postanowienie doręczono J. S., w sposób zastępczy przez awizo, w dniu 22 czerwca 2010 r., czyli termin do wniesienia skargi upłynął w dniu 22 lipca 2010 r. Skarżąca wniosła natomiast skargę w dniu 30 września 2010 r., a termin do wniesienia skargi nie został przywrócony, tak więc z uchybieniem ustawowego terminu.

Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 listopada 2011 r., dokument z 23 marca 2011 r., dokument z 15 lutego 2011 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.