Uzasadnienie
Skarżąca E.R. pismem z 26 czerwca 2014 r. (data nadania w placówce pocztowej), wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w sprawie odmowy przyznania jej zasiłku celowego specjalnego na zakup żywności.
W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie z uwagi na fakt, iż przekroczony został ustawowy termin do wniesienia skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
zgodnie art. 53 § 1 w związku z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm. – dalej P.p.s.a.) skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie skarżącej rozstrzygnięcia w sprawie.
W niniejszej sprawie zaskarżone orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] doręczono stronie skarżącej w dniu 26 maja 2014 r. Powyższe oznacza, że trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upłynął w dniu 25 czerwca 2014 r. i najdalej w tej dacie skarżąca winna nadać skargę w urzędzie pocztowym lub złożyć ją bezpośrednio w kancelarii organu, który wydał zaskarżony akt.
Nadanie skargi w urzędzie pocztowym w dniu 26 czerwca 2014 r., oznacza zatem, że strona wniosła skargę z uchybieniem ustawowego terminu, co skutkuje jej odrzuceniem przez Sąd.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.