Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 2535/14 oddalił skargę K. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o skierowaniu do Domu Pomocy Społecznej. Nieprawomocny wyrok wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu w dniu 18 grudnia 2014 r.
W związku ze złożonym w dniu 4 listopada 2014 r. wnioskiem o przyznanie prawa pomocy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 12 grudnia 2014 r. przyznał skarżącemu adwokata z urzędu. Okręgowa Rada Adwokacka w [...] na pełnomocnika z urzędu K. W. wyznaczyła w dniu 30 stycznia 2015 r. adwokat E. N. (k. 60 akt sądowych).
Pismem z dnia 6 marca 2015 r. K. W., reprezentowany przez adw. E. N., wniósł od powyższego wyroku z dnia 4 listopada 2014 r. skargę kasacyjną.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. W myśl art. 177 § 1 p.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast stosownie do art. 178 p.p.s.a. sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Z akt sprawy wynika, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2014 r. został doręczony skarżącemu w dniu 18 grudnia 2014 r. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął zatem z dniem 19 stycznia 2015 r. (trzydziesty dzień – 17 stycznia 2015 r. – przypadł bowiem w sobotę). Wyznaczony w terminie późniejszym, tzn. w dniu 30 stycznia 2015 r. (co wynika z pisma Okręgowej Rady Adwokackiej w [...] – k. 60 akt sądowych), pełnomocnik z urzędu wniósł do Sądu skargę kasacyjną w dniu 9 marca 2015 r. Do skargi kasacyjnej pełnomocnik skarżącego nie dołączył jednak wniosku o przywrócenie terminu do jej złożenia. Tym samym uznać należy, że skarga kasacyjna została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu przewidzianego do jej złożenia i jako taka podlega odrzuceniu.
W związku z powyższym Sąd, na podstawie art. 178 p.p.s.a., postanowił jak sentencji.