Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 26 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 2535/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Bożena Marciniak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 marca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej K. W. w sprawie ze skargi K. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o skierowaniu do Domu Pomocy Społecznej
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 2535/14

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 2535/14 oddalił skargę K. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o skierowaniu do Domu Pomocy Społecznej. Nieprawomocny wyrok wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu w dniu 18 grudnia 2014 r.

W związku ze złożonym w dniu 4 listopada 2014 r. wnioskiem o przyznanie prawa pomocy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 12 grudnia 2014 r. przyznał skarżącemu adwokata z urzędu. Okręgowa Rada Adwokacka w [...] na pełnomocnika z urzędu K. W. wyznaczyła w dniu 30 stycznia 2015 r. adwokat E. N. (k. 60 akt sądowych).

Pismem z dnia 6 marca 2015 r. K. W., reprezentowany przez adw. E. N., wniósł od powyższego wyroku z dnia 4 listopada 2014 r. skargę kasacyjną.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. W myśl art. 177 § 1 p.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast stosownie do art. 178 p.p.s.a. sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Z akt sprawy wynika, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 listopada 2014 r. został doręczony skarżącemu w dniu 18 grudnia 2014 r. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął zatem z dniem 19 stycznia 2015 r. (trzydziesty dzień – 17 stycznia 2015 r. – przypadł bowiem w sobotę). Wyznaczony w terminie późniejszym, tzn. w dniu 30 stycznia 2015 r. (co wynika z pisma Okręgowej Rady Adwokackiej w [...] – k. 60 akt sądowych), pełnomocnik z urzędu wniósł do Sądu skargę kasacyjną w dniu 9 marca 2015 r. Do skargi kasacyjnej pełnomocnik skarżącego nie dołączył jednak wniosku o przywrócenie terminu do jej złożenia. Tym samym uznać należy, że skarga kasacyjna została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu przewidzianego do jej złożenia i jako taka podlega odrzuceniu.

W związku z powyższym Sąd, na podstawie art. 178 p.p.s.a., postanowił jak sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 26 maja 2017 r., dokument z 2 lipca 2015 r., dokument z 12 grudnia 2014 r., dokument z 4 listopada 2014 r., dokument z 27 października 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.