Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 16 maja 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 2561/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Emilia Lewandowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 16 maja 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi R.L. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] października 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

R.L. pismem z dnia 20 listopada 2012 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] października 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

W związku z uprawomocnieniem się postanowienia z dnia 21 lutego 2013 r. o odmowie przyznania skarżącemu prawa pomocy, zarządzeniem z dnia 15 marca 2013 r. Przewodnicząca Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wezwała R.L. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 złotych, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.

Przesyłka zawierająca przedmiotowe zarządzenie, awizowana przez pocztę w dniu 22 marca 2013 r. i w dniu 2 kwietnia 2013 r. nie została przez skarżącego odebrana, w związku z czym w dniu 10 kwietnia 2013 r. nastąpił jej zwrot do nadawcy.

Oddział Finansowo – Budżetowy WSA w Warszawie adnotacją z dnia 25 kwietnia 2013 r. zamieszczoną na karcie 63 verte akt sądowych, potwierdził brak w niniejszej sprawie wpłaty wpisu sądowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stały lub stosunkowy. Pismem takim jest między innymi skarga (art. 230 § 2).

W myśl zaś art. 220 § 3 powołanej ustawy skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Jak wynika z adnotacji Urzędu Pocztowego W., znajdującej się na zwrotnym potwierdzeniu odbioru, przesyłkę zawierającą odpis zarządzenia z dnia 15 marca 2013 r. o wezwaniu skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, ze względu na nie zastanie adresata, pozostawiono w dniu 22 marca 2013 r. w placówce pocztowej, a zawiadomienie o korespondencji pozostawiono w skrzynce oddawczej. Przedmiotową przesyłkę awizowano ponownie w dniu 2 kwietnia 2013 r., a w dniu 10 kwietnia 2013 r. nastąpił jej zwrot do nadawcy. Wymogi skutecznego doręczenia zostały więc zachowane. Doręczenie zarządzenia z dnia 15 marca 2013 r., stosownie do treści art. 73 § 1 i § 4 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nastąpiło skutecznie z upływem czternastego dniach licząc od pierwszej awizacji pocztowej, a zatem w dniu 5 kwietnia 2013 r. Termin do uiszczenia wpisu upływał więc w dniu 12 kwietnia 2013 r. Z akt sądowych niniejszej sprawy wynika, że skarżący nie uiścił stosownego wpisu, co oznacza, że skarga podlega odrzuceniu.

W tej sytuacji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na mocy art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 19 czerwca 2013 r., dokument z 19 czerwca 2013 r., dokument z 21 lutego 2013 r., dokument z 21 lutego 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.