Uzasadnienie
R.L. pismem z dnia 20 listopada 2012 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] października 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
W związku z uprawomocnieniem się postanowienia z dnia 21 lutego 2013 r. o odmowie przyznania skarżącemu prawa pomocy, zarządzeniem z dnia 15 marca 2013 r. Przewodnicząca Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wezwała R.L. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 złotych, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Przesyłka zawierająca przedmiotowe zarządzenie, awizowana przez pocztę w dniu 22 marca 2013 r. i w dniu 2 kwietnia 2013 r. nie została przez skarżącego odebrana, w związku z czym w dniu 10 kwietnia 2013 r. nastąpił jej zwrot do nadawcy.
Oddział Finansowo – Budżetowy WSA w Warszawie adnotacją z dnia 25 kwietnia 2013 r. zamieszczoną na karcie 63 verte akt sądowych, potwierdził brak w niniejszej sprawie wpłaty wpisu sądowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stały lub stosunkowy. Pismem takim jest między innymi skarga (art. 230 § 2).
W myśl zaś art. 220 § 3 powołanej ustawy skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Jak wynika z adnotacji Urzędu Pocztowego W., znajdującej się na zwrotnym potwierdzeniu odbioru, przesyłkę zawierającą odpis zarządzenia z dnia 15 marca 2013 r. o wezwaniu skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, ze względu na nie zastanie adresata, pozostawiono w dniu 22 marca 2013 r. w placówce pocztowej, a zawiadomienie o korespondencji pozostawiono w skrzynce oddawczej. Przedmiotową przesyłkę awizowano ponownie w dniu 2 kwietnia 2013 r., a w dniu 10 kwietnia 2013 r. nastąpił jej zwrot do nadawcy. Wymogi skutecznego doręczenia zostały więc zachowane. Doręczenie zarządzenia z dnia 15 marca 2013 r., stosownie do treści art. 73 § 1 i § 4 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nastąpiło skutecznie z upływem czternastego dniach licząc od pierwszej awizacji pocztowej, a zatem w dniu 5 kwietnia 2013 r. Termin do uiszczenia wpisu upływał więc w dniu 12 kwietnia 2013 r. Z akt sądowych niniejszej sprawy wynika, że skarżący nie uiścił stosownego wpisu, co oznacza, że skarga podlega odrzuceniu.
W tej sytuacji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na mocy art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowił jak w sentencji.