Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 stycznia 2018 r. sygn. akt I SA/Wa 289/17 oddalił skargę M. K. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
W dniu 7 maja 2018 r. do Sądu wpłynęła skarga kasacyjna M. K. od powyższego wyroku.
Zarządzeniem z dnia 10 maja 2018 r. Przewodnicząca Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wezwała skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 100 złotych, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.
Odpis zarządzenia doręczony został pełnomocnikowi skarżącej w dniu 11 czerwca 2018 r. Termin do jego wykonania upływał zatem w dniu 18 czerwca 2018 r. Wpis od skargi kasacyjnej uiszczony został w dniu 19 czerwca 2018 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stały lub stosunkowy. Pismem takim jest między innymi skarga kasacyjna (art. 230 § 2).
W myśl zaś art. 220 § 3 powołanej ustawy skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Jak wynika z akt sprawy odpis zarządzenia z dnia 10 maja 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej, doręczony został pełnomocnikowi skarżącej w dniu 11 czerwca 2018 r. Termin do uiszczenia wpisu upływał więc w dniu 18 czerwca 2018 r. Należny wpis sądowy uiszczony został zaś w dniu 19 czerwca 2018 r., a więc z przekroczeniem wyznaczonego terminu. Skarga kasacyjna podlega zatem odrzuceniu.
W tej sytuacji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na mocy art. 220 § 3 i art. 232 § 1 pkt 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowił jak w sentencji.