Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 10 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 3174/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Joanna Skiba przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 10 listopada 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Z. M. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wydania decyzji z naruszeniem prawa

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić stronie skarżącej – Z. M. wpis w kwocie 200 (słownie dwieście) złotych ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie

Uzasadnienie

W dniu 6 listopada 2014 r. wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skarga Z. M. na decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] września 2014 r., nr [...], w przedmiocie stwierdzenia wydania decyzji z naruszeniem prawa.

Wezwaniem uznanym za skutecznie doręczone w dniu 1 grudnia 2014 r. (k-10) strona skarżąca została wezwana do usunięcia braków formalnych skargi, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi przez złożenie oryginału bądź poświadczonej kopii pełnomocnictwa procesowego do działania w imieniu strony skarżącej przed sądami administracyjnymi oraz do nadesłania 3 odpisów skargi. Ponadto Sąd wezwał stronę skarżącą do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 200 (dwieście) złotych.

Termin do uzupełnienia braków skargi upłynął w dniu 8 grudnia 2014 r.

Pismem z dnia 23 grudnia 2014 r. pełnomocnik skarżącej wniósł o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego oraz uzupełnienia braków formalnych skargi, jednocześnie uiścił wymagany wpis i uzupełnił pozostałe braki formalne skargi.

Postanowieniem z dnia 9 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/WA 3174/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przywrócił termin do uzupełnienia braków formalnych skargi i uiszczenia wpisu od skargi.

Postanowieniem z dnia 29 października 2015 r., sygn.. akt I OZ 1390/15 Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lipca 2015r. oraz odmówił przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi i uiszczenia wpisu od skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) Sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.

Zgodnie z treścią art. 220 § 3 powołanej ustawy skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

Skoro skarżąca prawidłowo wezwana do uzupełnienia braków skargi nie uiściła wymaganego wpisu sądowego w wyznaczonym przez Sąd terminie, oraz nie uzupełniła pozostałych braków formalnych skargi (odpisy i pełnomocnictwo) w wyznaczonym przez Sąd terminie to skargę wniesioną przez Z. M. należało odrzucić na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 oraz art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. O zwrocie wpisu orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 w/w ustawy.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 9 lipca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.