Uzasadnienie
Pismem z 2 lutego 2018 r. A. S. oraz pismem z 23 stycznia 218 r. J. D. wniosły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z 19 grudnia 2017 r. nr KOA/2016/Pd/17 w przedmiocie odmowy uchylenia.
Postanowieniem z 5 kwietnia 2018 r. sygn. akt I SA/Wa 350/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie połączył do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy o sygn. akt I SA/Wa 349/18 i I SA/Wa 350/18 oraz postanowił prowadzić je pod sygn. akt I SA/Wa 349/18.
Postanowieniem z 3 lipca 2018 r. sygn. akt I SA/Wa 349/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zawiesił niniejsze postępowanie sądowe do czasu wskazania następców prawnych po zmarłej uczestniczce postępowania B. C. Mimo wielu podejmowanych przez Sąd działań celem ustalenia spadkobierców zmarłej, w ciągu pięciu lat od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania, spadkobiercy zmarłej uczestniczki nie zostali ustaleni.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 130 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2023, poz. 1634 ze zm.) dalej: "ppsa", Sąd umarza zawieszone postępowanie w razie śmierci strony, po upływie pięciu lat od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania z tej przyczyny. W myśl zaś art. 12 ppsa ilekroć w niniejszej ustawie jest mowa o stronie, rozumie się przez to również uczestnika postępowania.
W przedmiotowej sprawie postanowienie o zawieszeniu postępowania z powodu śmierci uczestniczki zostało wydane w dniu 3 lipca 2018 r. Przez pięć kolejnych lat postępowanie to nie zostało podjęte. Termin określony w powołanym wyżej przepisie upłynął w dniu 3 lipca 2023 r. Skoro w sprawie upłynęło już 5 lat od zawieszenia postępowania, a przepis art. 130 § 1 pkt 3 ppsa, stanowi o obligatoryjnym umorzeniu zawieszonego postępowania, to należy uznać, że wystąpiła przesłanka do umorzenia zawieszonego postępowania.
Mając na względzie powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 130 § 1 pkt 3 ppsa i art. 131 ppsa orzekł, jak w sentencji postanowienia.