Uzasadnienie
Referendarz Sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia 12 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 6/09, po rozpoznaniu wniosku I. Z. o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi I. Z. o wymierzenie Prezydentowi W. grzywny w związku z niewykonaniem wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Wa 1458/07 – odmówił przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Z akt sprawy wynika, że postanowienie referendarza sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 6/09 zostało I. Z. skutecznie doręczone w dniu 11 marca 2008 r. (k-42) – (upływ ostatniego dnia powtórnego awiza).
Termin do wniesienia sprzeciwu upłynął w dniu 18 marca 2009 r.
Na powyższe postanowienie skarżąca I. Z. wniosła pismem z dnia 20 marca 2009 r. sprzeciw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z treścią art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) od zarządzeń i postanowień, o których mowa w art. 258 § 2 pkt 6-8, strona albo adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub rzecznik patentowy mogą wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia.
Skoro sprzeciw I. Z. został wniesiony w dniu 20 marca 2009 r. tj. dwa dni po upływie ustawowego terminu do jego wniesienia, to na podstawie art. 259 § 2 powołanej ustawy, sprzeciw ten należało odrzucić.