Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 4 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 743/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Elżbieta Sobielarska przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 4 listopada 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi J. T. na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 17 marca 2015 r. J. T. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] uchylającą decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] listopada 2008 r. i stwierdzającą nieważność decyzji Ministra Gospodarki Komunalnej z 1951 r.

Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z dnia 10 sierpnia 2015 r. wezwano skarżącego do usunięcia braków formalnych skargi poprzez uiszczenie wpisu sądowego w wysokości 200 złotych, w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu pod rygorem odrzucenia skargi.

Przesyłka zawierająca przedmiotowe zarządzenie, awizowana przez pocztę w dniu 18 sierpnia 2015 r. i w dniu 26 sierpnia 2015 r. r. nie została odebrana, w związku z czym w dniu 3 września 2015 r. nastąpił jej zwrot do nadawcy.

Zgodnie z informacją udzieloną przez Oddział Finansowo-Budżetowy tutejszego Sądu, w rejestrze opłat sądowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie brak jest wpisu od skargi wniesionego przez skarżącego bądź jej pełnomocnika w wysokości 200 zł. Sprawdzony został okres do 30 września 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) – dalej "ppsa", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stały lub stosunkowy. Pismem takim jest między innymi skarga.

Zgodnie zaś z przepisem art. 220 § 1 ppsa sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata sądowa. Opłatą sądową jest między innymi wpis od skargi (art. 212 § 1 ppsa). Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu (art. 220 § 3 ppsa).

Jak wynika z adnotacji Urzędu Pocztowego, znajdującej się na zwrotnym potwierdzeniu odbioru, przesyłki zawierającej odpis zarządzenia o wezwaniu skarżącej do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, pozostawiono w dniu 18 sierpnia 2015 r. w placówce pocztowej zawiadomienie o korespondencji pozostawiono zaś w oddawczej skrzynce pocztowej. Przesyłkę niniejszą awizowano ponownie w dniu 26 sierpnia 2015 r., a odpowiednio w dniu 3 września 2015 r. nastąpił jej zwroty do nadawcy. Wymogi skutecznego doręczenia zostały więc zachowane. Doręczenie zarządzenia z dnia 10 sierpnia 2015 r. stosownie do treści art. 73 § 1 i § 4 ppsa, nastąpiło skutecznie w dniu 1 września 2015 r. Termin do uiszczenia wpisu upłynął zatem w dniu 8 września 2015 r.

Z akt sądowych bezsprzecznie wynika, jak wskazano to powyżej, że skarżący nie uiścił należnego wpisu od skargi.

W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie z art. 220 § 1 i § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 stycznia 2016 r., dokument z 10 lipca 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.