Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 11 stycznia 2022 r., sygn. akt I SA/Wa 783/20

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Jędrzejewska - Jaroszewicz
Rozpoznanie
w dniu 11 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi R. B. na decyzję Głównego Geodety Kraju z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

R. B. pismem z dnia 11 marca 2020 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Głównego Geodety Kraju z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

Pismem z dnia 4 czerwca 2020 r. wezwano skarżącego do sprecyzowania – w terminie 7 dni - czy występuje z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy. Do pisma załączono urzędowy formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy.

W odpowiedzi na powyższe w piśmie z dnia 15 czerwca 2020 r. skarżący wniósł o zawieszenie postępowania do czasu poprawy sytuacji finansowej.

Postanowieniem z dnia 8 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Wa 783/20 Sąd odmówił zawieszenia postępowania. Jednocześnie zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 lipca 2020 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 złotych, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia doręczony został skarżącemu w dniu 1 sierpnia 2020 r.

W tej sytuacji skarżący wniósł zażalenie na postanowienie z dnia 8 lipca 2020 r., które zostało odrzucone postanowieniem z dnia 29 września 2020 r.

Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 10 sierpnia 2021 r. sygn. akt I OZ 237/21 oddalił zażalenie na postanowienie z dnia 29 września 2020 r.

Zarządzeniem z dnia 1 września 2021 r. wezwano następnie skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 14 lipca 2020 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi, poprzez uiszczenie wpisu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwanie doręczone zostało w dniu 5 października 2021 r. Termin do jego wykonania upływał zatem w dniu 12 października 2021 r. Mimo upływu wyznaczonego terminu skarżący nie uiścił żądanego wpisu sądowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z treścią art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga (art. 230 § 2). Stosownie do treści art. 220 § 3 wskazanej ustawy skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Z akt sądowych sprawy wynika, że skarżący mimo stosownego wezwania Sądu, nie uiścił należnego wpisu sądowego. Skarga podlega więc odrzuceniu.

W tej sytuacji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na mocy art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 lipca 2020 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.