Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 4 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 917/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Jolanta Rudnicka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 4 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy z zażalenia W. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 sierpnia 2009 r. o sygn. akt I SA/Wa 917/09 o odrzuceniu skargi kasacyjnej W. K. w sprawie ze skargi W. K. na pismo Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...] postanawia odrzucić zażalenie.
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 917/09

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 18 sierpnia 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 917/09 odrzucił skargę kasacyjną W. K. od postanowienia tego Sądu z dnia 30 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 917/09 odrzucającego skargę W. K. na pismo Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...].

Odpis postanowienia z dnia 18 sierpnia 2009 r. przesłany na adres skarżącego został doręczony dorosłemu domownikowi – ciotce skarżącego- w dniu 28 sierpnia 2009 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru orzeczenia (k.60).

Pismem z dnia 14 października 2009 r. W. K. wniósł na powyższe postanowienie zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zażalenie to zostało sporządzone i podpisane przez W. K. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje.

W myśl art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej p.p.s.a.) zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenie postanowienia. Przy czym stosownie do § 4 tego artykułu zażalenie, którego przedmiotem jest odrzucenie skargi kasacyjnej, powinno być sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 175 § 2 p.p.s.a., tj. gdy skargę (odp. zażalenie) sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli skargę kasacyjną (odp. zażalenie) wnosi prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich.

Stosownie zaś do art. 197 § 2 p.p.s.a., do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Z tego też powodu zastosowanie w niniejszej sprawie ma art. 178 powołanej ustawy, który stanowi, iż wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną (odp. zażalenie) wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną (odp. zażalenie), której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie, odpis kwestionowanego postanowienia Sądu z dnia 18 sierpnia 2009 r. został doręczony w miejscu zamieszkania skarżącego, dorosłemu domownikowi w dniu 28 sierpnia 2009 r. W myśl zaś art. 72 p.p.s.a. jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było – administracji domu lub dozorcy, jeżeli osoby te nie mają sprzecznych interesów w sprawie i podjęły się oddania mu pisma. Taka sytuacja miała miejsce w niniejszej sprawie, a to oznacza, że doręczenie odpisu ww. postanowienia w dniu 28 sierpnia 2009 r. ciotce skarżącego jest prawnie skuteczne i od tego momentu rozpoczął swój bieg siedmiodniowy termin dla wniesienia przez W. K. zażalenia. Termin ten upłynął skarżącemu w dniu 7 września 2009 r., co oznacza, że zażalenie z dnia 14 października 2009 r. zostało wniesione ze znacznym jego przekroczeniem i z tego powodu podlega ono odrzuceniu.

Ponadto wskazać należy, że nawet gdyby ww. zażalenie zostało wniesione w terminie określonym w art. 194 § 2 p.p.s.a., byłoby ono niedopuszczalne z uwagi na to, że zostało sporządzone osobiście przez skarżącego, który nie jest ani adwokatem, ani radcą prawnym. Nie jest również osobą, o której mowa w art. 175 § 2 powołanej ustawy. A skoro tak, to nie może on skutecznie samodzielnie sporządzić ww. środka odwoławczego.

Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 31 maja 2010 r., dokument z 29 marca 2010 r., dokument z 10 lutego 2010 r., dokument z 16 listopada 2009 r., dokument z 19 sierpnia 2009 r., dokument z 18 sierpnia 2009 r., dokument z 30 czerwca 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.