Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 12 października 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1362/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia NSA Lidia Błystak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 12 października 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Uzasadnienie

W dniu 3 września 2009 r.- w trybie art. 73 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) zwanej dalej p.p.s.a., - doręczono stronie wezwanie do uzupełnienia w terminie 7 dni braków skargi, pod rygorem jej odrzucenia poprzez podpisanie skargi, bądź przesłanie odpisu prawidłowo podpisanej skargi. Wyznaczony termin upływał z dniem 10 września 2009 r., jak dotąd nie uzupełniono w/w braku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Przepisy ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w art. 57 § 1 i 46 § 1 określają wymogi jakim winna odpowiadać skarga. Warunkiem koniecznym pisma strony jest umieszczenie podpisu osoby, która to pismo wnosi. Podpis musi być własnoręczny, a nie odtworzony mechanicznie (komputerowo) wzór podpisu, gdyż taki nie czyni zadość wymogowi o którym mowa w art. 46 § 1 pkt 4. Powyższy brak uniemożliwia nadanie skardze dalszego biegu.

Stosownie zaś do treści art. 73 § 1 i § 2 p.p.s.a., w przypadku niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających, pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy, umieszczając jednocześnie w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, zawiadomienie o złożeniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia. W przypadku niepodjęcia pisma w tym terminie pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy. Stosownie do § 4 powołanego przepisu, doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1 art. 73 p.p.s.a.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, że wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi skierowane do strony skarżącej pozostawiono w placówce pocztowej w dniu 20 sierpnia 2009 r., umieszczając w skrzynce oddawczej awizo. Powtórnego awizowania przesyłki dokonano w dniu 28 sierpnia 2009 r. Ponieważ pismo nie zostało podjęte, należy uznać, że przesyłka została doręczona w trybie zastępczym w dniu 3 września 2009 r., a wskazany w wezwaniu siedmiodniowy termin, w którym należało uzupełnić brak formalny skargi upływał z dniem 10 września 2009 r.

Strona skarżąca pomimo prawidłowo doręczonego wezwania do uzupełnienia braków formalnych skargi nie dopełniła w/w czynności w zakreślonym terminie i dlatego Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a. w zw. z art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 7 grudnia 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.