Uzasadnienie
Zarządzeniami z dnia 3 kwietnia 2017 r. Sąd wezwał skarżącą do uzupełnienia braku formalnego skargi przez jej podpisanie oraz braku fiskalnego skargi, w terminie 7 dni od doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwania zostały doręczone stronie w dniu 11 kwietnia 2017 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.; dalej: p.p.s.a.) (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej jako p.p.s.a.) skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma sądowego a ponadto zawierać inne, wskazane w ustawie, elementy. Jest ona zatem kwalifikowanym typem pisma sądowego. Wspomniane wymagania zostały określone w art. 46 p.p.s.a., którego § 1 pkt 4 stanowi, że pismo sądowe powinno zawierać podpis strony. Brak tego podpisu stanowi tym samym brak formalny skargi uniemożliwiający nadanie skardze prawidłowego biegu.
W myśl art. 49 § 1 p.p.s.a. jeżeli pismo nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. W stosunku do skargi skutkiem nieuzupełnienia w terminie braków formalnych jest jej odrzucenie (art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.). Wezwanie do uzupełnienia braku formalnego skargi, przez jej podpisanie, zostało prawidłowo doręczone skarżącej w dniu 11 kwietnia 2017 r., a zatem termin do uzupełnienia tego braku formalnego skargi upływał z dniem 18 kwietnia 2017 r. Brak ten nie został uzupełniony.
Z kolei po myśli art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli skarga dotknięta jest powyższym brakiem strona wzywana jest do jego uzupełnienia, a nieusunięcie braku w wyznaczonym terminie powoduje odrzucenie skargi (art. 220 § 3 p.p.s.a). Wezwanie do uzupełnienia braku fiskalnego skargi zostało prawidłowo doręczone skarżącej w dniu 11 kwietnia 2017 r., a zatem termin do uzupełnienia tego braku formalnego skargi upływał z dniem 18 kwietnia 2017 r. Brak ten nie został uzupełniony.
Pomimo prawidłowo doręczonych wezwań w dniu 11 kwietnia 2017 r. i upływu wyznaczonego terminu skarżąca nie uzupełniła powyższych braków, stąd wobec tego skargę, po myśli art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a i § 3 oraz art. 220 § 3 p.p.s.a. należało odrzucić, o czym orzeczono jak w sentencji.