Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 5 kwietnia 2018 r., sygn. akt I SAB/Wa 621/17 w punkcie pierwszym zobowiązał Prezydenta [...] do rozpatrzenia wniosku z 19 listopada 2013 r. o przyznanie odszkodowania za nieruchomość położoną w W. przy ul. [...], oznaczoną w ewidencji gruntów jako część działki ewidencyjnej [...] z obrębu [...] o pow. [...] m2, w terminie dwóch miesięcy od daty doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, w punkcie drugim stwierdził że organ dopuścił się bezczynności, która miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, w punkcie trzecim oddalił skargę w pozostałym zakresie oraz w punkcie czwartym zasądził od Prezydenta [...] na rzecz U.C. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Pismem z 6 czerwca 2018 r. skarżąca wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku, zaskarżając go w części co do punktu 3.
Zarządzeniem z 14 czerwca 2018 r. wezwano pełnomocnika skarżącej do usunięcia braków formalnych skargi kasacyjnej, poprzez nadesłanie pełnomocnictwa procesowego do działania w imieniu wnoszącego skargę kasacyjną przed Naczelnym Sądem Administracyjnym lub przed sądami administracyjnymi. Wezwanie doręczone pełnomocnikowi skarżącej 15 czerwca 2018 r. pozostało bez odpowiedzi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do treści art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.), powoływanej dalej jako "p.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Zgodnie z art. 176 § 2 p.p.s.a. skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom formalnym przewidzianym dla pisma strony w postępowaniu sądowym, określonym w art. 46 i art. 47 p.p.s.a. oraz zawierać wniosek o jej rozpoznanie na rozprawie albo oświadczenie o zrzeczeniu się rozprawy.
W przedmiotowej sprawie wezwanie do usunięcia braku formalnego skargi kasacyjnej zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej 15 czerwca 2018 r. Termin do uzupełnienia braków formalnych skargi kasacyjnej upłynął bezskutecznie 22 czerwca 2018 r. Z akt sądowych wynika, że nie uzupełniono wskazanego braku formalnego skargi kasacyjnej.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 p.p.s.a. w zw. z art. 176 § 2 p.p.s.a. orzekł jak w punkcie pierwszym sentencji postanowienia. Rozstrzygnięcie zawarte w punkcie 2 sentencji postanowienia znalazło swoje oparcie w art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., zgodnie z którym Sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego.