Uzasadnienie
Wojewódzki Sad Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 8 czerwca 2021r., sygn. akt II SA/Bk 356/21 oddalił skargę T. O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] marca 2021r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami. Odpis powyższego orzeczenia wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżącego w dniu 9 lipca 2021 r. (k.46)
W dniu 12 sierpnia 2021r. (data stempla pocztowego – k.
- 62) skarżący, reprezentowany przez pełnomocnika, wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku dołączając jednocześnie dowód uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł (k. 52).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu.
Zgodnie z art. 177 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, zwanej dalej "p.p.s.a.") skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast zgodnie z art. 178 ustawy p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Ponieważ w rozpoznawanej sprawie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 8 czerwca 2021 r. doręczono pełnomocnikowi skarżącego 9 lipca 2021 r., tym samym 30-dniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął 9 sierpnia 2021 r. (8 sierpnia 2021r. był dniem wolnym od pracy) Wnosząc zatem skargę kasacyjną 12 sierpnia 2021 r. pełnomocnik skarżącego uchybił terminowi do jej wniesienia.
Konsekwencją powyższego jest zgodnie z art. 178 ustawy p.p.s.a. odrzucenie skargi kasacyjnej (pkt 1) oraz zwrot uiszczonego od wniesionej skargi kasacyjnej wpisu sądowego na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ustawy p.p.s.a. (pkt 2), o czym orzeczono w sentencji postanowienia.