Uzasadnienie
P. Spółka z o.o. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z 13 kwietnia 2022 r., nr SKO.462.6.2022, utrzymującą w mocy decyzję Starosty Słupskiego z 24 lutego 2022 r., nr GN.6122.5.2021.III, przenoszącą na rzecz skarżącej prawa i obowiązki wynikające z decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w Słupsku z 26 listopada 1997 r., nr G.II.3014/145/97, w zakresie zobowiązania do rekultywacji działki nr [...], powstałej w wyniku podziałów działki nr [...].
Wyrokiem z dnia 29 czerwca 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę po rozpoznaniu sprawy w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym. Odpis sentencji wyroku został doręczony pełnomocnikowi skarżącej Spółki w dniu 17 lipca 2023 r. (vide: k. 50 akt sądowych).
W dniu 26 lipca 2023 r. pełnomocnik skarżącej Spółki nadał w placówce pocztowej wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku, a ponadto uiścił opłatę kancelaryjną w kwocie 100 zł.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 139 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1634), dalej jako p.p.s.a, odpis sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym doręcza się stronom, jeżeli uzasadnienia wyroku nie sporządza się z urzędu. Wyrok wydany na posiedzeniu niejawnym, podlega niezwłocznie publicznemu udostępnieniu w sekretariacie sądu, przez okres czternastu dni (§ 5).
Zgodnie z art. 141 § 2 zd. 1 p.p.s.a., w sprawach, w których skargę oddalono uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. W myśl art. 141 § 3 p.p.s.a. odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym.
W niniejszej sprawie odpis sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym, wyznaczonym na podstawie art. 119 pkt 2 p.p.s.a., został doręczony pełnomocnikowi skarżącej Spółki w dniu 17 lipca 2023 r., zatem 7-dniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upłynął w dniu 24 lipca 2023 r. Jak wynika z akt sprawy, pełnomocnik skarżącej Spółki złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku drogą pocztową nadając go w placówce pocztowej w dniu 26 lipca 2023 r., a więc z przekroczeniem ustawowego terminu, o którym mowa w art. 141 § 2 zd. 1 p.p.s.a.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 141 § 2 zd. 1 oraz § 3 p.p.s.a., postanowił jak w pkt 1 sentencji.
W pkt 2 sentencji orzeczono o zwrocie opłaty kancelaryjnej uiszczonej za sporządzenie uzasadnienia wyroku w związku z tym, że złożony przez pełnomocnika skarżącej Spółki wniosek o uzasadnienie wyroku okazał się bezskuteczny, więc uiszczona od niego opłata kancelaryjna jest nienależna i podlega zwrotowi na podstawie art. 225 p.p.s.a.