Uzasadnienie
W. M., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 4 października 2023 r., nr SKO.421.804.2023, w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Równocześnie ze skargą skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Postanowieniem z dnia 22 grudnia 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Odpis postanowienia został skutecznie doręczony pełnomocnikowi skarżącego w dniu 8 stycznia 2024 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 52 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a., skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, natomiast wedle art. 53 § 1 p.p.s.a. skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a.
Wyjaśnić należy, że skarga wniesiona do sądu administracyjnego w pierwszej kolejności podlega badaniu pod względem jej dopuszczalności, co oznacza, że Sąd zobligowany jest do ustalenia, czy nie zachodzi jedna z przesłanek odrzucenia skargi, wymienionych w art. 58 § 1 p.p.s.a. Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę wniesioną z uchybieniem terminu.
Analiza akt przedmiotowego postępowania wykazała, że decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 4 października 2023 r. została skutecznie doręczona pełnomocnikowi skarżącego w dniu 11 października 2023 r. Jednocześnie skarżącego pouczono o prawie, sposobie i terminie wniesienia skargi.
Uwzględniając datę doręczenia decyzji organu II instancji oraz fakt, iż skarga zgodnie z art. 53 § 1 p.p.s.a. winna być wniesiona w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, należy wskazać, że wyznaczony przepisami termin na wniesienie skargi upływał w dniu 10 listopada 2023 r.
Biorąc pod uwagę ujawnione okoliczności faktyczne stwierdzić należało, że skarżący uchybił terminowi ustawowemu do wniesienia skargi, albowiem skargę nadano w placówce pocztowej w dniu 17 listopada 2023 r., co potwierdza data stempla pocztowego umieszczonego na kopercie (k. 5 akt sądowych). Uchybiony termin nie został przez Sąd przywrócony (postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 22 grudnia 2023 r., k. 10 akt).
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., odrzucił skargę.