Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 11 kwietnia 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 164/22

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 11 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej J. H.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 16 listopada 2022 r. sygn. akt II SA/Gd 164/22
Sprawa
w sprawie ze skargi J. H. na postanowienie Wojewody Pomorskiego z dnia 28 grudnia 2021 r., nr NSP-VIII.7581.1.285.2021.AG w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 listopada 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J. H. na postanowienie Wojewody Pomorskiego z dnia 28 grudnia 2021 r., nr NSP-VIII.7581.1.285.2021.AG w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia.

Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczony został skarżącemu w dniu 27 stycznia 2023 r.

Pismem nadanym na poczcie w dniu 28 lutego 2023 r. skarżący wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje

Skargę kasacyjną od wydanego w tej sprawie wyroku należało odrzucić z powodu wniesienia jej z uchybieniem ustawowego terminu.

Zgodnie z art. 173 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz. 259) – zwanej dalej p.p.s.a. od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Skargę kasacyjną może wnieść strona, prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich po doręczeniu im odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Zgodnie z art. 177 § 1 p.p.s.a., skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

W niniejszej sprawie odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczony został skarżącemu w dniu 27 stycznia 2023 r. Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej, z uwzględnieniem zasady wynikającej z art. 83 § 2 p.p.s.a. (ostatni dzień terminu przypadał w niedzielę 26 lutego), upłynął z dniem 27 lutego 2023 r. (poniedziałek). Skarga kasacyjna wniesiona została natomiast w dniu 28 lutego 2023 r., o czym świadczy data stempla pocztowego, a zatem dzień po upływie ustawowego terminu.

Stosownie do art. 178 p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Mając powyższe na uwadze Sąd na podstawie art. 177 § 1 w zw. z art. 178 p.p.s.a. odrzucił skargę kasacyjną w tej sprawie.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 16 listopada 2022 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.