Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańskuz 9 lutego 2010 r., sygn. akt II SA/Gd 213/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Skład
Sędzia WSA Jolanta Górska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 9 lutego 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A S.A. z siedzibą w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 lutego 2009r., Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie przekazania w użytkowanie nieodpłatne postanawia odrzucić skargę kasacyjną uczestnika postępowania Akademii Morskiej od wyroku z dnia 18 listopada 2009r.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 listopada 2009r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił skargę B S.A. z siedzibą w G. i uchylił decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 lutego 2009r. i z dnia 22 września 2008r. odmawiające wszczęcia postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie przekazania w użytkowanie nieodpłatne nieruchomości.

Odpis powyższego wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony uczestnikowi postępowania A. M. w G. w dniu 14 grudnia 2009r.

Skarga kasacyjna od powyższego wyroku została przesłana przez uczestnika postępowania bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a następnie przez ten Sąd przekazana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje

Zgodnie z treścią art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z art. 177 § 1 tej ustawy wynika natomiast, że skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

W niniejszej sprawie termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął dla uczestnika postępowania z końcem dnia 13 stycznia 2010r.

Skarga kasacyjna została wysłana w dniu 11 stycznia 2010r. do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W przypadku wniesienia skargi kasacyjnej do niewłaściwego sądu lub organu, sąd ten lub organ powinien przekazać ją sądowi określonemu w art. 177 § 1 ustawy. W takiej zaś sytuacji decydujące znaczenie będzie miała data nadania przez ten sąd lub organ skargi kasacyjnej pod adresem właściwego sądu.

W niniejszej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny przesłał skargę kasacyjną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w dniu 18 stycznia 2010r. Wniesienie skargi kasacyjnej do właściwego sądu nastąpiło zatem z uchybieniem ustawowego terminu określonego w art. 177 § 1 ustawy.

W myśl art. 178 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Mając powyższe na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł w sentencji na podstawie art. 178 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 18 listopada 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.